Vláda přidá na dávky nezaměstnaným 6,5 miliardy

Petr Holub
24. 3. 2009 11:27
Vyčerpá tím své poslední rezervy
Nezaměstnanost roste a s ní i náklady na vyplácení dávek
Nezaměstnanost roste a s ní i náklady na vyplácení dávek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Ke dni 18. března bylo v dávkách na podporu v nezaměstnanosti vyplaceno již 3,037 miliardy korun. Schválený rozpočet pro podporu v nezaměstnanosti přitom činí 5 miliard," stojí v materiálu ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který v pondělí projednala vláda.

Tak zní také hlavní argument, kterým ministr požaduje 6,5 miliardy, aby na dávky bylo i v dalších měsících. Vláda dala Nečasovi za pravdu a peníze mu skutečně přidělila.

V rozpočtu vláda počítala s plnou zaměstnaností, tedy s tím, že podíl lidí bez práce nepřekročí pět procent. Experti dnes předvídají desetiprocentní nezaměstnanost.

Rozvázané peníze

Nečasův požadavek je ještě optimistický, protože předpokládá, že nároky nezaměstnaných budou ve zbývajících třech čtvrtinách roku nižší, než od ledna do března. Má však svou logiku. Víc než zmíněných 6,5 miliardy nemůže v této chvíli od vlády žádat.

Foto: Ludvík Hradilek

V lednu totiž vláda na návrh ministra financí Miroslava Kalouska snížila právě o částku 6,483 miliardy provozní výdaje státních úřadů v letošním roce. Řečeno slovy ministra Kalouska, částku "zavázala" v jednotlivých kapitolách pro neočekávané krizové výdaje. Už v březnu je tedy posílá na podporu nezaměstnaných.

Třicet miliard na výpadek daní

Vládě tak v rozpočtu nezbývají žádné rezervy.

Ještě počátkem roku 2008 měla v rezervních ministerských fondech k dispozici 90 miliard, z nich ale 53 miliard rozpustila v příjmech loňského rozpočtu. Díky tomu se loni snížil deficit státního rozpočtu na 19 miliard korun.

Dalších sedm miliard bylo rozděleno v záchranném balíčku zemědělcům, výzkumníkům a na platy státních zaměstnanců.

Zbylých 30 miliard bylo v únoru opět převedeno do příjmů rozpočtu. Tato částka vyrovná výpadek příjmů z daní v prvním čtvrtletí. Proti schválenému rozpočtu se jich totiž daří vybírat o desetinu méně.

 

Právě se děje

Další zprávy