Vláda otálí s emisemi, EU se zlobí

Pavel Baroch
29. 11. 2006 12:29
Brusel, Praha - Vláda má problém. Už dávno měla Evropské komisi doručit plán, kolik emisí budou moci české podniky vypustit do vzduchu. Teď Bruselu došla trpělivost.

Komise zahájila podle ČTK s českou vládou proceduru pro porušení evropského práva kvůli tomu, že Česko dosud neodeslalo do Bruselu plán emisí oxidu uhličitého na léta 2008 až 2012.

Česko mělo svůj návrh do Bruselu poslat už před prázdninami, ale kvůli volbám a složité politické situaci se příprava zdržela. Evropská unie proto v srpnu začala všem hříšníkům včetně Česka posílat upomínky.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Vláda je pro obchod s čistým vzduchem

Úřady navrhují vyšší znečišťování

Republice teď hrozí sankce včetně citelných pokut.

Současná vláda plánuje být k podnikům velkorysá.

Ministři průmyslu a životního prostředí Martin Říman (ODS) a Petr Jan Kalaš (bezpartijní) se totiž shodli na tom, že by uhelné elektrárny, chemičky či hutě mohly v letech 2008 až 2012 vypustit každoročně do ovzduší bezmála 102 milionů tun oxidu uhličitého.

OBCHOD S EXHALACEMI

  • EU chce obchodováním se skleníkovými plyny pomoci tomu, aby splnilo kjótský protokol a snížilo o osm procent vypouštění oxidu uhličitého.
  • Vybrané podniky dostanou na každý rok určitý počet povolenek, které odpovídají jejich emisím. Jedna povolenka odpovídá jedné tuně skleníkového plynu.
  • Pokud firma své povolenky nevyčerpá, třeba díky investicím do čistších technologií, může zbytek prodat firmě, která svůj limit přesáhne.
  • Česká vláda obhájila v Bruselu, aby podniky dostaly na léta 2005 až 2007 každoročně 97,6 milionů povolenek.
  • V roce 2004 přitom firmy vypustily asi 90 milionů tun skleníkových plynů.
  • Vloni české podniky vypustily 82,5 milionů tun.
  • Prodejem přebytečných emisí mohly firmy vydělat zhruba 11 miliard korun.
  • Teď Brusel shromažďuje požadavky zemí na emisní povolenky na období 2008 až 2012.

20 milionů tun navíc?

Je to o téměř dvacet milionů tun více, než podniky vypustily do ovzduší vloni. A to Evropská komise přidělila českým firmám 96,7 milionů tun. "Přebytečné" emise tak mnohé firmy prodaly a vydělaly souhrně miliardy korun.

O konečné výši povolenek se nyní vedou ostrá jednání. Svaz průmyslu a dopravy už oznámil, že pro české podniky bude požadovat více povolenek než pro období 2005 až 2007.

Ekologické organizace naopak tlačí na to, aby elektrárny, hutě či chemičky dostaly méně povolenek. Greenpeace dokonce kvůli tomu na začátku listopadu na prostest proti benevolentímu přístupu úřadů zatloukli prkny hlavní vchod na ministerstvu životního prostředí.

Zelená hnutí mají nového spojence: Pecinu

Vláda by o konečné variantě takzvaného národního alokačního plánu měla rozhodnout ještě do konce roku. Pak návrh na dostane Brusel, který ho ještě posoudí a rozhodne, kolik povolenek na vypuštění skleníkových plynů české podniky na léta 2008 až 2012 dostanou.

Například Německo už svůj návrh Evropské komisi poslalo, ale Brusel ho vrátil Berlínu nazpátek. Zdá se mu totiž, že německá vláda chce dát "svým" podnikům příliš mnoho povolenek.

Foto: Ondřej Besperát

Do podobné situace se přitom může dostat i Česko - pokud bude k českým firmám příliš velkorysá.

Také šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina vyzval ke spíše mírnější variantě, protože nadbytečné emise mohou firmy prodávat a přijít tak zdarma ke značným prostředkům.

"Jestliže podnik, který dostal povolenky zdarma, se rozhodne je odprodat, představují získané prostředky de facto veřejnou podporu a neopodstatněnou konkurenční výhodu," prohlásil podle ČTK Pecina.

Jeho výrok teď využívají ekologické organizace, aby dosáhly svého cíle - omezit vypouštění oxidu uhličitého z elektráren, chemiček či hutí.

"Pecinovi trvalo 'pouhé' dva roky, než přišel na to, že přebytečné povolenky ničí tržní prostředí," řekla Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku.

 

Právě se děje

Další zprávy