Vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Nezvládala svou práci, řekl Babiš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2020 17:53
Vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Řízením úřadu je místo ní pověřena ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová. Podle premiéra Babiše Gottvaldová nezvládala svou práci, její odvolání schválila vláda jednomyslně.
Eva Gottvaldová
Eva Gottvaldová | Foto: Václav Kozák

"Podle našeho názoru hlavní hygienička nezvládala svoji práci a svoji pozici," uvedl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dodal, že hlasování vlády bylo v tomto jednomyslné.

Řízením úřadu vláda pověřila ředitelku středočeské hygienické stanice Jarmilu Rážovou. "Na krajské hygieně bude jmenován zástupce v souladu se služebním zákonem," řekla mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. Kdo Rážovou u krajských hygieniků nahradí, zatím není jasné.

O konci Gottvaldové ve funkci se spekulovalo už před měsícem. Poslanci v únoru upravili podmínky vzdělání potřebného pro funkci hlavního hygienika, podle návrhu zákona bude muset mít lékařské vzdělání se specializací v oboru hygieny. Gottvaldová takové vzdělání nemá, vystudovala na brněnské Masarykově univerzitě obor výživa člověka. 

Gottvaldová označila požadavek za přežitek a uvedla, že důvod k rezignaci kvůli úpravě zákona nevidí. Hlavní hygieničkou a zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví je Gottvaldová od července 2016. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v únoru uvedl, že by Gottvaldová nyní odcházet neměla, i s ohledem na to, že se řeší epidemie koronaviru v Číně. V Česku se první tři případy lidí nakažených novým typem koronaviru objevily 1. března, od té doby byla potvrzena nákaza u více než sto lidí. Ve čtvrtek vláda vyhlásila nouzový stav a zavedla mimořádná opatření.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 29 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy