Vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Nezvládala svou práci, řekl Babiš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2020 17:53
Vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Řízením úřadu je místo ní pověřena ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová. Podle premiéra Babiše Gottvaldová nezvládala svou práci, její odvolání schválila vláda jednomyslně.
Eva Gottvaldová
Eva Gottvaldová | Foto: Václav Kozák

"Podle našeho názoru hlavní hygienička nezvládala svoji práci a svoji pozici," uvedl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dodal, že hlasování vlády bylo v tomto jednomyslné.

Řízením úřadu vláda pověřila ředitelku středočeské hygienické stanice Jarmilu Rážovou. "Na krajské hygieně bude jmenován zástupce v souladu se služebním zákonem," řekla mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. Kdo Rážovou u krajských hygieniků nahradí, zatím není jasné.

O konci Gottvaldové ve funkci se spekulovalo už před měsícem. Poslanci v únoru upravili podmínky vzdělání potřebného pro funkci hlavního hygienika, podle návrhu zákona bude muset mít lékařské vzdělání se specializací v oboru hygieny. Gottvaldová takové vzdělání nemá, vystudovala na brněnské Masarykově univerzitě obor výživa člověka. 

Gottvaldová označila požadavek za přežitek a uvedla, že důvod k rezignaci kvůli úpravě zákona nevidí. Hlavní hygieničkou a zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví je Gottvaldová od července 2016. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v únoru uvedl, že by Gottvaldová nyní odcházet neměla, i s ohledem na to, že se řeší epidemie koronaviru v Číně. V Česku se první tři případy lidí nakažených novým typem koronaviru objevily 1. března, od té doby byla potvrzena nákaza u více než sto lidí. Ve čtvrtek vláda vyhlásila nouzový stav a zavedla mimořádná opatření.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy