Slovensko zavírá hranice kvůli koronaviru. Omezí i obchodní centra a restaurace

ČTK ČTK
12. 3. 2020 14:33
Slovensko výrazným způsobem zpřísňuje opatření přijatá v souvislosti s epidemií nového koronaviru. Vstup do země Bratislava umožní jen lidem, kteří mají v zemi trvalý, přechodný pobyt nebo jiné povolení k pobytu. Uzavřeny budou školy, až na výjimky mezinárodní letiště, lyžařská střediska, zábavní parky i aquaparky. Země také omezí mezinárodní autobusovou a vlakovou přepravu.
Slovenský premiér Peter Pellegrini.
Slovenský premiér Peter Pellegrini. | Foto: ČTK

O nových rozhodnutích krizového štábu informoval dosluhující premiér Peter Pellegrini. Podle něj je země v souvislosti s koronavirem jen na začátku krize.

Kromě zmíněných opatření, která vstoupí v platnost postupně od pátku, budou o nadcházejícím víkendu na Slovensku uzavřena nákupní centra s výjimkou prodejen potravin, lékáren a drogerií. Úřady budou pro veřejnost otevřeny jen tři hodiny denně.

"Těmito opatřeními sledujeme jen to, abychom co nejvíce oddálili větší šíření nákazy na Slovensku," řekl Pellegrini, který se dříve během dne dostal do křížku se svým pravděpodobným nástupem Igorem Matovičem. Šéf v únorových volbách vítězného hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Matovič tvrdil, že stát nemá plán postupu pro případ, že země zaznamená více nakažených.

Během čtvrtka Slovensko potvrdilo zatím šest nových případů nákazy, celkově tak má podle úřadů 16 nakažených. Z nich dva jsou hospitalizováni na jednotce intenzivní péče, nejsou ale napojeni na umělou plicní ventilaci.

Do povinné domácí karantény budou muset nově nastoupit všichni Slováci, kteří se vrátí do země ze zahraničí. Dosud karanténa platila jen pro lidi při návratu ze čtyř zemí včetně Itálie. Již dříve Slovensko zakázalo návštěvy v nemocnicích, které také postupně odkládají plánované operace. V zemi v souvislosti se šířením koronaviru platí mimořádná situace, která umožňuje úřadům vynutit si přednostní odkoupení potřebného materiálu od slovenských firem.

Opatření na Slovensku kvůli koronaviru

  • Zavedení hraničních kontrol
  • Zavření všech tří mezinárodních letišť
  • Zastavení mezinárodní dopravy kromě zásobování
  • Povinná karanténa pro lidi přijíždějící z rizikových oblastí
  • Zavřené školy
  • Zavřené kulturní zařízení
  • Omezená otevírací doba obchodních center (přes víkend bude možné nakoupit pouze potraviny, léky a drogérii)
  • Zavřené bary, restaurace, lyžařská střediska, wellness centra a aquaparky
  • Vnitrostátní vlaky budou jezdit v prázdninovém režimu
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy