Brno - Ústavní soud zrušil část trestního zákoníku, díky které vláda směla prostřednictvím svého nařízení určit trestné množství drog.
Neplatí tedy tři roky staré vládní nařízení, včetně tabulky vymezující "větší než malé množství" jednotlivých omamných a psychotropních látek.
Například u pervitinu byly stanoveny jako větší než malé množství dva gramy.
Ústavní soudci rozhodli o okamžitém zrušení normy, soudy tak nyní musejí v jednotlivých kauzách rozhodovat podle konkrétních okolností a dřívější judikatury.
Platí to do budoucna
Zrušení části trestního zákoníku ale nebude mít vliv na už rozhodnuté a rozpracované případy, platí pouze do budoucna.
"Nosné důvody tohoto nálezu lze uplatnit pouze pro futuro (do budoucna), nikoli pro rozhodování soudu o skutcích, k nimž došlo za trvání napadené právní úpravy," rozhodli ústavní soudci.
Soudci rozhodli, že pokud politici chtěli stanovit pro trestní řízení přesné množství drogy, měli to dát přímo do zákona.
"Považoval-li zákonodárce za podstatné přesně definovat, jaké je pro účely právní kvalifikace skutkových podstat trestných činů množství větší než malé u psychotropních látek, aniž by to jako doposud ponechal k posouzení s přihlédnutím ke všem okolnostem daného případu obecným soudům, potom tak ovšem mohl učinit pouze formou zákona," rozhodli soudci.
Soudci při rozhodování nebyli jednotní. Odlišné stanovisko k výroku uplatnili Jan Musil a Vladimír Kůrka, výhrady pouze k odůvodnění měli Jan Filip a Ivana Janů.
Při posuzování drogových deliktů by tak soudy měly rozhodovat jako před rokem 2010. České televizi to řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Soudci rozhodli na základě případu z Liberecka. Okresní soud v Liberci tak navrhl zrušit ustanovení v trestním zákoníku, které zmocňuje vládu, aby nařízením stanovila, co bude považováno za jedy a jaké množství omamných a psychotropních látek je "větší než malé".
Právě množství přechovávané drogy je pak určujícím kritériem pro rozhodnutí o vině a případném trestu.
Případ z Liberce
Soud totiž řešil případ ženy obžalované z přechovávání pervitinu. Pro rozhodnutí o trestnosti je právě klíčové množství drogy.
Kvůli pochybnostem o ústavnosti právní úpravy přerušil okresní soud řízení a obrátil se na Ústavní soud.
Podle soudců to, že množství přechovávané drogy důležité pro stanovení trestnosti počínání lidí určuje pouze vládní nařízení, porušuje zásadu, podle které nelze uložit žádný trest bez opory v zákoně.
Soudci uvedli, že nic nebránilo politikům, aby přímo v zákoně stanovili, které se považuje za větší než malé.
Nařízení vlády platí od ledna 2010. Například u pervitinu stanovuje jako větší než malé množství dva gramy, u kokainu je to gram, u hašiše pět gramů. Obsáhlá tabulka ještě stanovuje potřebný obsah účinné látky.