Vláda navrhuje povýšení policistů Tuhého či Komorouse, zpravodajce Berouna ocenit odmítla

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 4. 2016 17:57
Vláda doporučila prezidentu Miloši Zemanovi povýšit do vyšších generálských funkcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého či šéfa hasičů Drahoslava Rybu. Navrhuje také hodnost generála pro ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse. Odmítavě se postavila k povýšení šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna a jeho zástupce, kteří figurovali v kauze unesených Čechů v Libanonu.
Jedním z povýšených má být i policejní prezident Tomáš Tuhý.
Jedním z povýšených má být i policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda navrhuje povýšení policejního prezidenta Tomáše Tuhého a šéfa hasičů Drahoslava Ryby do vyšší generálské hodnosti. Generálem by se také měl stát ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous.

Generály jmenuje prezident republiky. Vláda rozhodovala také o povýšení vojáků. Podle webu úřadu vlády jmenování generálů schválila se změnami. Odmítla například propůjčení generálských hodností šéfovi Vojenského zpravodajství Janu Berounovi a jeho zástupci Liboru Jílkovi, kteří byli kritizováni v případě únosu pětice Čechů v Libanonu. S povýšením dalších osmi vojáků ministři souhlasili, včetně šéfa generálního štábu Josefa Bečváře, který má získat nejvyšší hodnost, armádní generál.

Ministři se shodli, že prezidentu Miloši Zemanovi doporučí jmenování Tuhého a Ryby do hodnosti generálmajora, tedy do druhé nejvyšší generálské hodnosti. Oba jsou v současné době brigádními generály.

Tuto hodnost by nově měl získat také Komorous, který je v současné době plukovníkem. Komorous v minulosti působil u protidrogové policie, později byl náměstkem ministra vnitra. Dříve čelil kritice za svou předlistopadovou minulost posluchače důstojnické školy někdejší Státní bezpečnosti(StB). Hájil se tím, že na zmíněné škole pouze studoval jazyky. Předlistopadové kontakty s StB mu před lety vytkl i tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a pozdější ministr vnitra Jan Kubice.

Policejní prezident Tuhý se omluvil děkanovi FAMU za návštěvu policistů, kteří požadovali sundat z budovy tibetské vlajky. Je to ale málo.
1:23
Policejní prezident Tuhý se omluvil děkanovi FAMU za návštěvu policistů, kteří požadovali sundat z budovy tibetské vlajky. Je to ale málo. | Video: Petr Honzejk

Vláda návrh na povýšení Tuhého, Ryby i Komorouse zdůvodňuje například tím, že při výkonu funkce "prokazují vysokou profesionální připravenost a všestranné praktické zkušenosti".

Druhou nejvyšší generálskou hodnost generálporučík, pokud s tím bude souhlasit prezident Miloš Zeman, nově získá vojenský představitel České republiky při NATO a EU v Bruselu Miroslav Žižka. Hodnost generálmajora vláda navrhuje pro Štefana Kaletu, Bečvářova poradce, a pro Jaromíra Zůnu, ředitele Sekce podpory ministerstva obrany.

Novými generály by se dále měli stát dosavadní plukovníci Zoltán Bubeník, ředitel Agentury vojenského zdravotnictví, Štefan Muránský, zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany, a Jaroslav Trakal, ředitel Agentury logistiky. Všichni by měli nově být brigádními generály. Hodnost brigádního generála by měla být propůjčena také náčelníkovi Vojenské policie Pavlu Křížovi.

Vojáky do generálských hodností jmenuje prezident, a to k 8. květnu nebo 28. říjnu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy