Policisty poslal na FAMU kvůli tibetským vlajkám člen Zemanovy hradní ochranky

Petr Koděra Lukáš Prchal Petr Koděra, Lukáš Prchal
Aktualizováno 13. 4. 2016 7:54
Dvojici kriminalistů v civilu na FAMU kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám poslal velitel z policejního útvaru chránícího českého prezidenta. Potvrdily to dva na sobě nezávislé zdroje. Incident při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze vzbudil velké pobouření nejen na akademické půdě. Premiér Bohuslav Sobotka pak v rozhovoru pro Deník řekl, že zabavování tibetských vlajek vnímá jako excesy.
Miloš Zeman a Si Ťin-pching na žofínském fóru.
Miloš Zeman a Si Ťin-pching na žofínském fóru. | Foto: ČTK

Praha - Spornou návštěvu na FAMU kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám nařídil policista z Hradu, který patří pod útvar chránící prezidenta Miloše Zemana. Právě on poslal dvojici kriminalistů v civilu na akademickou půdu, aby při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze zjišťovali, kdo je zodpovědný za vyvěšení vlajek Tibetu, které hlava Číny nevidí ráda.

Až dosud se spekulovalo, že zásah připomínající šikanu a omezování svobody projevu nařídil šéf Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous. Online deník Aktuálně.cz a HN ovšem nyní zjistily, že šlo o velitele z jiné ochranné jednotky. Potvrdily to dva na sobě nezávislé zdroje.

Policejní prezident Tomáš Tuhý se k novým detailům odmítl vyjádřit, další informace z vyšetřování incidentů poskytne do dvou dnů. "Další výstup pro sdělovací prostředky v souvislosti s bezpečnostním opatřením 'Čína' bude ve čtvrtek odpoledne," uvedl Tuhý.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček řekl, že ho informace nezajímá a nepovažuje ji za důležitou. "Během návštěvy čínského prezidenta policisté svoji práci zvládli a toto je marginálie. Nepovažujeme to vůbec za důležité, je to pro nás absolutně nezajímavé. To, co zmiňujete, bude zajímat pouze pana Kalouska," řekl Ovčáček.

Prezidentova policejní ochranka oficiálně patří pod Tuhého. Sídlí ale na Hradě a úzce spolupracuje s vojáky Hradní stráže a zaměstnanci hradního bezpečnostního odboru. I proto mohou mít na její chod neformální vliv i lidé z blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana.

Právě po sporu s ním odstoupil i dosud poslední šéf útvaru Petr Dongres. Bylo to loni na podzim po kauze "červené trenýrky". V současnosti je jednotka bez šéfa, pověřen řízením je Vladimír Mach. Dongresova nástupce policie dosud nevybrala, vítěz výběrového řízení by měl být znám ještě tento měsíc a nastoupit má od června.

Zeman policisty pochválil

Prezident Miloš Zeman policisty za akci "Čína" pochválil. Dokonce osobně - v úterý pozval do míčovny Pražského hradu desítky důstojníků v čele s Tuhým a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). „Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených, a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila,“ prohlásil při té příležitosti Zeman.

Že se akce uskuteční, Hrad neoznámil dopředu jako podobné jiné události. Fotografie zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na sociální síti až po ukončení akce. "Pochvala byla určena policistům, a nikoli médiím. Šlo pouze o poděkování a nebylo to spojeno s žádným vyznamenáním," řekl Ovčáček.

Policejní prezident Tomáš Tuhý se za zásah na FAMU v pondělí omluvil děkanovi Pavlu Jechovi. V dopise mu napsal, že za zásahem stáli dva velící důstojníci, z nichž jeden byl ze specializovaného celostátního útvaru. Druhý pak slouží na prvním pražském policejním obvodu. Jména Tuhý neuvedl. Popsal jen, jak oba velitelé chybovali, když mezi sebou špatně komunikovali a byli příliš horliví. Policie nyní řeší, zda je potrestá a jak.

Tuhý přitom opakovaně odmítl, že by od něj vzešel pokyn, aby policie v ulicích během čínské státní návštěvy nutila lidi sundávat z oken tibetské vlajky a další protičínské symboly.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Deník řekl, že zabavování tibetských vlajek vnímá jako excesy a předpokládá, že ministr vnitra Milan Chovanec o výsledku šetření bude vládu informovat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy