Zničenou kariéru si stíhaný armádní důstojník ocenil na šest milionů. Dostal dvě stě tisíc

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 4. 2016 17:48
Kdybych nebyl stíhán, byl jsem už generálem. Takto odůvodnil svoji žalobu o 6,3 milionu korun na stát plukovník Ladislav Košner, který několik let čelil trestnímu stíhání kvůli rozkrádání na ministerstvu obrany. Podle obžaloby totiž jako zástupce ředitele sekce rozvoje nedostatečně hlídal své podřízené, kteří vystavovali falešné faktury za miliony korun, například na tonery či reklamní předměty, ale místo nich odebírali potraviny, hračky či sportovní náčiní. Zatímco dva jeho kolegy poslal soud před třemi lety podmíněně do vězení, Košnera osvobodil. Že by se na tom vědomě podílel, se podle soudu neprokázalo. Nyní za své stíhání vysoudil odškodné dvě stě tisíc korun.
Ladislav Košner
Ladislav Košner | Foto: ČTK

Praha - Nejméně šest let vytvářeli úředníci ministerstva obrany, kteří měli na starosti zásobování, černé fondy, za něž nakupovali nejrůznější věci. Jménem úřadu objednávali například renovace tonerů a další služby či nejrůznější propagační předměty. Místo toho však ve skutečnosti odebírali potraviny, sportovní náčiní nebo také dárky. Výjimkou nebyla horská kola, dovolená či zahradní traktor.

Vše se provalilo v roce 2007, kdy policie obvinila trojici úředníků: Kromě náčelníka organizačního oddělení, plukovníka Petra Šmídy, a tehdejšího ředitele sekce rozvoje sil, generálmajora Ivo Zbořila (ten mezitím povýšil na náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky), to byl tehdejší Zbořilův zástupce Ladislav Košner.

Sám Šmída se přiznal a obhajoval se, že vše dělal na pokyn nadřízených. A že veškeré načerno dodané zboží skončilo v armádě. To, zda je to pravda, či zda skončilo u některých důstojníků doma, se kvůli nepořádku v evidenci majetku a účetnictví nepodařilo dohledat. Jednou z mála výjimek bylo pět nožů z damascénské oceli a deset vykládaných dýk - ty byly fakturovány jako 130 dopisních nožů za 232 tisíc korun.

Byl to složitý případ

Soud nakonec Šmídu a Zbořila v březnu 2013 odsoudil pro porušení povinností při správě cizího majetku. V prvním případě dal tříletou, v druhém osmnáctiměsíční podmínku. Košnera ale nakonec osvobodil. Ten vzápětí podal na stát žalobu a chtěl za neoprávněné stíhání odškodné ve výši 6,3 milionu korun. Verdikt vynesl soud tento týden. Místo milionů mu ale přiřkl jen 200 tisíc.

Za argumenty pro odškodnění uznala soudkyně Markéta Jirásková to, že stíhání bylo nepřiměřeně dlouhé - od obvinění po zprošťující rozsudek totiž uběhlo bez dvou měsíců šest let - a že případ propírala média. "Soud přihlédl, že byl výrazně medializován. Byl rozpoznatelný v reportážích, takže se o jeho trestním stíhání dozvěděl každý," uvedla.

Žádné průtahy v řízení ale neshledala. "Úkony byly v přiměřených lhůtách, byla to velmi složitá věc. Bylo rozsáhlé prokazování, mnoho listin a svědků i znaleckých posudků," poukázala a dodala, že odškodné ve výši dvě stě tisíc korun je prý srovnatelné s tím, jaké se v podobných případech dává.

Tím generálem třeba ještě budete

Košner požadavek vysokého šestimilionového odškodného odůvodňoval tím, že mu stíhání zničilo kariéru a zabránilo v očekávaném kariérním postupu - nebýt obvinění, byl by již generálem. Až teprve v dubnu 2014 se totiž vrátil na své původní místo.

"Ano, byl mu dočasně snížen plat na polovinu, ano, mohl mu být pozastaven karierní postup. Ale nebyl zničen," uvedla soudkyně Markéta Jirásková. "Je možné, že generálem ještě jmenován bude," podotkla.

Poukázala navíc na to, že vlastně ani neusiloval o své očištění, byť měl po svém osvobození u soudu nabídku médií, které o tom chtěly napsat. "Odmítl to, že nestojí o omluvu mezi inzeráty. Což soud zaráží, když tvrdí, že ho poškodila medializace, ale nabídku médií, což ho mohlo významně očistit, odmítne," uvedla Jirásková.

Chce ještě dorovnání platu

Košner dostane nakonec 125 tisíc plus úroky. Poté, co podal žalobu, mu totiž ministerstvo vyplatilo 75 tisíc korun.

Sám Košner nechtěl verdikt komentovat, a tedy ani to, zda se odvolá. Jeho spory přitom každopádně nekončí. U soudu totiž leží i žaloba, v níž se domáhá doplacení veškerého ušlého platu, o nějž svým stíháním přišel. Ministerstvo mu sice dorovnalo mzdu, kterou mu dočasně kvůli stíhání zkrátilo, ale podle Košnera mu nezaplatilo vše.

Vojáci očekávají, že já budu ve stresových situacích pevný, odolný, že jim dodám sílu, aby i oni tu situaci zvládli, říká o svém působení v zahraničních misích hlavní vojenský kaplan Jaroslav Kníchal | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Průměrná mzda v Česku stoupla ve 3. čtvrtletí na 35 402 korun

Průměrná mzda v Česku letos ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 Kč. Při zohlednění inflace stouply platy reálně o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Nezaměstnanost v listopadu vzrostla na 3,8 procenta

Nezaměstnanost v listopadu stoupla z říjnových 3,7 procenta na 3,8 procenta, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Bez práce bylo 274 526 lidí, nejvíc za listopad od roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy