Vláda dala dárek ČEZ a ocelářům: povolenky zdarma

Martina Machová Jan Němec (redaktor) Martina Machová, Jan Němec (redaktor)
21. 9. 2011 21:00
Ušetří hlavně velké domácí energetické firmy, musejí ale investovat do ekologických technologií
Za povolenky ušetří i teplárny.
Za povolenky ušetří i teplárny. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Domácí energetické firmy získají zhruba 17 procent všech emisních povolenek do roku 2020 zdarma. Rozhodla o tom vláda, pro hlasovali všichni přítomní ministři.

Zároveň ale kabinet zváží zavedení uhlíkové daně - ta by v důsledku postihla zejména domácnosti, podnikatele a malé firmy. O její konkrétní výši ministři rozhodnou do konce roku.

"Materiál jsme schválili v původním znění," řekl po jednání vlády ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Z celkového objemu 640 milionů povolenek jich jde 39 procent průmyslu zadarmo, a to "podle směrnice EU", jak upřesnil ministr Chalupa.

Vláda rozhodovala o 108 milionech povolenek, které mohla, ale nemusela dát bezplatně energetickým firmám. Ty za to ale musí investovat do "zelenějších" technologií. Předložený plán počítá s investicemi kolem 138 miliard korun.

"Musíme vycházet z tržní hodnoty povolenek. Průměrná cena jedné povolenky v letech 2013 až 2020 by měla být zhruba 18,40 eura (asi 450 korun)," dodává Tomáš Chalupa.

Ušetří ČEZ i ostravské ocelárny

Největší domácí energetické firmy tak nemusí zaplatit za povolenky zhruba 47 a půl miliardy korun.

Největší český příjemce povolenek - energetická společnost ČEZ - tak může zdarma získat přibližně 80 milionů kusů povolenek, což při dnešních cenách povolenek představuje přibližně 26,6 miliardy korun, měl by je ale investovat.

"Provede se audit a teprve poté povolenky dostane," tvrdí Chalupa.

Miliardy ušetří na nákupu i další velké energetické firmy jako těžební společnost Sokolovská uhelná nebo ocelárny ArcelorMittal Ostrava.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) několikrát vyjádřil s udělováním bezplatných povolenek nesouhlas, protože tím o peníze přijde státní rozpočet.

Naopak prezident Václav Klaus zpoplatnění povolenek odmítl, ale s tím, že samy povolenky jsou už podle něj nesmyslem.

"Považuji povolenky za naprostý nekonečný nesmysl blížící se nesmyslům, které jsme zažívali v komunistické éře. Jejich zpoplatnění je nesmysl na druhou. V tomto ohledu mám názor shodný, jako má Sokolovská uhelná," řekl minulý týden prezident.

Ekologičtí aktivisté proti

Energetické firmy a další producenti škodlivých emisí mají během let 2013 až 2020 získat 108 milionů povolenek zdarma. Další část povolenek si budou kupovat.

V roce 2013 bude bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek a jejich množství bude každoročně klesat až na nulu v roce 2020.

Vláda musí žádost o bezplatné povolenky předložit Evropské komisi do konce září.

Proti přidělení bezplatných povolenek jsou také ekologické a jiné nevládní organizace, které tvrdí, že kredity jen pomohou energetickým firmám v dalším zvyšování zisků.

Proti bylo i několik odborových svazů, Svaz českých a moravských bytových družstev a stovky jednotlivců - výsledkem byla výzva vládě, aby udělení bezplatných povolenek neschvalovala.

Naopak např. teplárny tvrdí, že bezplatné udělení povolenek bude velmi důležité pro jejich další fungování.

Ministerstvo životního prostředí ale namítá, že podniky musí při získání bezplatných povolenek investovat peníze do čistých technologií a zavádění dalších ekologických opatření.

"Čeští provozovatelé zařízení by tak měli proinvestovat bezmála 50 miliard korun," tvrdí ministerstvo, kterému šéfuje Tomáš Chalupa (ODS).

 

Právě se děje

Další zprávy