Vláda chce koupit transportéty Pandur, ale polovinu

bar
5. 3. 2008 13:30
Stát díky tomu ušetří asi deset miliard
Kbelské letiště je základnou dopravního letectva Armády ČR, Pandur stál na ploše před odbavovací halou.
Kbelské letiště je základnou dopravního letectva Armády ČR, Pandur stál na ploše před odbavovací halou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Armáda má nadále zájem o rakouské transportéry Pandur, přestože se zbrojovkou vláda na doporučení ministerstva obrany zrušila smlouvu na dodávku 199 vozidel. Jenže vojsko chce nyní koupit jen 107 obrněnců a stále trvá na tom, aby vozy před tím úspěšně absolvovaly armádní zkoušky.

Po jednání vlády to potvrdila ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Zkoušky by ukázaly, že transportéry vyhovují všem požadavkům českých vojáků. Právě kvůli technickým nedostatkům armáda od smlouvy s rakouskou zbrojovkou na konci loňského roku odstoupila.

Pokud by se armáda dohodla na nové smlouvě se Steyrem, znamenalo by to podle premiéra Mirka Topolánka, že by stát ušetřil asi polovinu z více než dvaceti miliard korun, která měl původní kontrakt stát. Cena za jeden transporér by totiž měla zůstat stejná.

Jedná se o společném memorandu

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že zástupci resortu v součanosti vyjednávají s rakouskou zbrojovkou o memorandu, které by umožnilo nákup transporétů.

Podle Čírtka se ovšem zatím nedá odhadnout, kdy by dokument mohl být podepsán. "Žádný termín nemáme," řekl Aktuálně.cz Čírtek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy