Vláda chce koupit transportéty Pandur, ale polovinu

bar
5. 3. 2008 13:30
Stát díky tomu ušetří asi deset miliard
Kbelské letiště je základnou dopravního letectva Armády ČR, Pandur stál na ploše před odbavovací halou.
Kbelské letiště je základnou dopravního letectva Armády ČR, Pandur stál na ploše před odbavovací halou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Armáda má nadále zájem o rakouské transportéry Pandur, přestože se zbrojovkou vláda na doporučení ministerstva obrany zrušila smlouvu na dodávku 199 vozidel. Jenže vojsko chce nyní koupit jen 107 obrněnců a stále trvá na tom, aby vozy před tím úspěšně absolvovaly armádní zkoušky.

Po jednání vlády to potvrdila ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Zkoušky by ukázaly, že transportéry vyhovují všem požadavkům českých vojáků. Právě kvůli technickým nedostatkům armáda od smlouvy s rakouskou zbrojovkou na konci loňského roku odstoupila.

Pokud by se armáda dohodla na nové smlouvě se Steyrem, znamenalo by to podle premiéra Mirka Topolánka, že by stát ušetřil asi polovinu z více než dvaceti miliard korun, která měl původní kontrakt stát. Cena za jeden transporér by totiž měla zůstat stejná.

Jedná se o společném memorandu

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že zástupci resortu v součanosti vyjednávají s rakouskou zbrojovkou o memorandu, které by umožnilo nákup transporétů.

Podle Čírtka se ovšem zatím nedá odhadnout, kdy by dokument mohl být podepsán. "Žádný termín nemáme," řekl Aktuálně.cz Čírtek.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V německém Rot am See se střílí, podle médií zemřelo šest lidí

Z německého města Rot am See je hlášena střelba, při které podle magazínu Focus zahynulo šest lidí. Policie podle agentury DPA zadržela jednoho podezřelého.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy