Armáda nakoupí polovinu objednaných transportérů

Pavel Baroch
29. 2. 2008 14:05
Jednání s firmou Steyr směřují k nové dohodě
Kbelské letiště je základnou dopravního letectva Armády ČR, Pandur stál na ploše před odbavovací halou.
Kbelské letiště je základnou dopravního letectva Armády ČR, Pandur stál na ploše před odbavovací halou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Jednání mezi ministerstvem obrany a rakouskou zbrojovkou Steyr o dodávce nových transportérů směřují podle údajů Aktuálně.cz a nově též deníku Euro Online k nové dohodě, podle níž čeští vojáci nakoupí zhruba polovinu původně objednaných vozidel.

Z neoficiálních informací už dříve vyplývalo, že se armáda dohodne s vídeňskou firmou na nákupu menšího počtu obrněnců, podle Eura by to mělo být 107 vozů. Původní smlouva zněla na 199 kolových obrněných transportérů. Nová dohoda by měla být stvrzena příští týden, kdy také vyprší termín, který dala vláda ministerstvu obrany na jednání se Steyrem.

Výsledek jednání? Až po skončení rozhovorů

Kabinet na konci roku na doporučení armády vypověděl se Steyrem původní smlouvu na bezmála 200 transportérů s odůvodněním, že Rakušané nedodali první stroje v dohodnutém termínu a požadované kvalitě.

Rakouská zbrojovka i armáda odmítla nové informace v médiích komentovat. "Nezvěřejňujeme průběh jednání, ale až výsledek," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Dodal, že nejprve bude informován kabinet a parlament. "Vládě předložíme zprávu o průběhu jednání do 5. března," potvrdil Čírtek.

Chystala se arbitráž?

Podle dalších neoficiálních informací se už chystala kvůli vypovězení smlouvy na nákup nových transportérů za bezmála 21 miliard korun arbitráž proti České republice. Připravovala ji americká společnost General Dynamics Corporation, která je majitelem rakouského Steyru.

Jádrem sporu by nejspíš byla snaha dokázat, že Česko vůči americké firmě postupovalo sice v souladu s uzavřenou smlouvou, ale tvrději než v jiných ochodních dohodách. "A to nejen v těch, kde jako odběratel vystupovalo ministerstvo obrany," upozorňuje armádní analýza, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Vojáci: Soudní spor bychom nemuseli vyhrát

Vojáci ve zprávě pro vládu připouštějí, že by případný spor nemusel dopadnout pro Česku dobře.

Jeden případ "mírnějšího" postupu vůči jiným firmám je velmi aktuální. Ministerstvo obrany nevypovědělo smlouvu se společností Tatra, ačkoli ani ta nedodala české armádě nová nákladní auta v dohodnutém termínu. Od armády dostane tatrovka pouze pokutu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy