Vláda by měla znovu obsadit pozici zmocněnce pro euro, míní Pekarová

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2024 19:22
Vláda by měla znovu obsadit pozici zmocněnce pro euro, míní Pekarová

Vláda by měla znovu obsadit pozici zmocněnce pro euro. Debata o možném přijetí společné evropské měny by totiž měla být oproštěna od politických důsledků, emocí a být více odborná, řekla na pondělní konferenci 20 let tvoříme Evropu v pražském Lichtenštejnském paláci předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Posledním národním koordinátorem pro zavedení eura byl do roku 2017 Oldřich Dědek. Debaty se zúčastnili zástupci koaličních stran, přes pozvání nedorazili politici opozičních hnutí ANO a SPD.

S Pekarovou Adamovou nesouhlasila první místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix. "Vůbec nevím, proč bychom měli zřizovat v tomto okamžiku další funkci," řekla. Například do portfolia ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) podle ní euro určitě patří. "Nejsem si úplně jistá, že rozsah toho, co je v tomto volebním období nutné udělat ve vztahu k euru, by byl takový, že by to vyžadovalo samostatnou funkci," dodala.

Na otázku, zda by se v Česku do deseti let mělo platit eurem, odpověděli kladně zástupci STAN, TOP 09, KDU-ČSL i Pirátů. První místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix také debatu o společné evropské měně vítá, nicméně ohledně termínu podle ní záleží na aktuální situaci v EU i ve světě. "Diskusi o euru vítám. Byla bych ráda, kdyby byla vedena věcně a abychom ji znovu nezpolitizovali," poznamenala. Její spolustraník, ministr financí Zbyněk Stanjura začátkem roku uvedl, že přijetí eura nyní nemá smysl řešit, protože Česko neplní žádné z kritérií pro její zavedení.

První místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček uvedl, že by se v této otázce nemělo otálet. "Pokud Česká republika chce být aktivním členem Evropské unie, logicky by měla k projektu eura přistoupit co nejdříve," míní. Jde podle něj o politické rozhodnutí, které by mělo být podloženo ekonomickou analýzou. "Je-li ČR malá a otevřená, proexportně orientovaná ekonomika, tak podle mého názoru je to prostě ekonomicky výhodné," dodal. Česko by zároveň mělo dělat vše pro to, aby plnilo takzvaná maastrichtská kritéria.

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš nepovažuje za správnou cestu silové rozhodnutí. "Chcete-li dělat společenskou změnu, která neštěpí, musíte mít společnost na své straně, což vyžaduje někdy spoustu práce," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy