Zuzana Hronová
13. 6. 2019 7:00
V první polovině letošního roku proběhl jeden z nejrozsáhlejších výzkumů mezi českými nezletilými uživateli internetu. Měl zmapovat, jak tráví čas na internetu, a odhalit největší aktuální rizika v kyberprostoru. Výzkumu se zúčastnilo 27 177 dětí ve věku 7 až 17 let a prováděla ho Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností O2. Projděte si souhrn hlavních zjištění a ověřte si, že víte o aplikacích či stránkách, které mohou být pro vaše ratolesti nebezpečné.
Lepší je založit účet podvodně s dítětem, než mu ho zakázat
Tuto na první poslech zvláštně znějící radu Kamil Kopecký, specialista na oblast rizikového chování v prostředí internetu, logicky vysvětluje. Rodič je často konfrontován s požadavkem dítěte, kterému je pod požadovaných 13 let, že chce založit účet na sociální síti, protože je tam celá třída a ono by bylo vyčleněno z kolektivu. Bezprostřední reakce se nabízí: "Tato síť je až od 13 let, do té doby je to příliš rizikové, takže v žádném případě. Navíc bys musel uvést nepravdivý údaj o datu narození a to je podvod."
Jenže rodič tím dosáhne pouze toho, že si dítě založí účet tajně samo a on nebude mít nic pod kontrolou. "Mnohem bezpečnější cesta je založit účet společně, přičemž přístupové heslo má rodič, který dítě přihlásí i odhlásí a obsah má pod kontrolou. Postupně pak tyto restrikce uvolňuje, aby jeho potomek uměl ve 13 letech používat sítě zodpovědně sám," vysvětluje Kopecký.