Víte, jaké aplikace používá vaše dítě? TikTok, Tellonym či Omegle je dobré znát

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 6. 2019 7:00
V první polovině letošního roku proběhl jeden z nejrozsáhlejších výzkumů mezi českými nezletilými uživateli internetu. Měl zmapovat, jak tráví čas na internetu, a odhalit největší aktuální rizika v kyberprostoru. Výzkumu se zúčastnilo 27 177 dětí ve věku 7 až 17 let a prováděla ho Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností O2. Projděte si souhrn hlavních zjištění a ověřte si, že víte o aplikacích či stránkách, které mohou být pro vaše ratolesti nebezpečné.
Foto: Shutterstock

Lepší je založit účet podvodně s dítětem, než mu ho zakázat

Tuto na první poslech zvláštně znějící radu Kamil Kopecký, specialista na oblast rizikového chování v prostředí internetu, logicky vysvětluje. Rodič je často konfrontován s požadavkem dítěte, kterému je pod požadovaných 13 let, že chce založit účet na sociální síti, protože je tam celá třída a ono by bylo vyčleněno z kolektivu. Bezprostřední reakce se nabízí: "Tato síť je až od 13 let, do té doby je to příliš rizikové, takže v žádném případě. Navíc bys musel uvést nepravdivý údaj o datu narození a to je podvod."

Jenže rodič tím dosáhne pouze toho, že si dítě založí účet tajně samo a on nebude mít nic pod kontrolou. "Mnohem bezpečnější cesta je založit účet společně, přičemž přístupové heslo má rodič, který dítě přihlásí i odhlásí a obsah má pod kontrolou. Postupně pak tyto restrikce uvolňuje, aby jeho potomek uměl ve 13 letech používat sítě zodpovědně sám," vysvětluje Kopecký.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy