Víte, jaké aplikace používá vaše dítě? TikTok, Tellonym či Omegle je dobré znát

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 6. 2019 7:00
V první polovině letošního roku proběhl jeden z nejrozsáhlejších výzkumů mezi českými nezletilými uživateli internetu. Měl zmapovat, jak tráví čas na internetu, a odhalit největší aktuální rizika v kyberprostoru. Výzkumu se zúčastnilo 27 177 dětí ve věku 7 až 17 let a prováděla ho Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností O2. Projděte si souhrn hlavních zjištění a ověřte si, že víte o aplikacích či stránkách, které mohou být pro vaše ratolesti nebezpečné.
Foto: iStock

Doprovázejte dítě do on-line prostředí

"Doprovázejte dítě do on-line prostředí." Tak by se dala shrnout hlavní rada odborníků. Mnoho rodičů se spokojí s tím, že je dítě u chytrého mobilu či tabletu hodné, a nechá ho být. Jiní se aspoň ptají, co na síti dělá, ale po cizích pojmech jako Tellonym, TikTok, challenge či prank to brzy vzdají a řeknou si, že to už je holt jiná generace a oni nemají šanci se v této oblasti "chytat". 

V této fázi by to však pro zodpovědného rodiče rozhodně končit nemělo. Měl by vědět, jaké aplikace dítě používá, sám je poznat a zjistit, jaká jsou jejich úskalí, a hovořit s ním o nich. Od věci nejsou ani různé rodičovské zámky, které regulují přístup k choulostivému obsahu či dobu strávenou u mobilu.

"Důležité je, aby rodič začal s nabádáním, jak se chovat na internetu, brzy, klidně už ve čtyřech či pěti letech," nabádá Kamil Kopecký. "Rodiče mají na dítě vliv tak do dvanácti let, pak už se dítě ocitá spíše pod vlivem vrstevníků."

 

Právě se děje

Další zprávy