Virtuální asistenti mají šetřit čas lékařů. Zjistí, jak se daří propuštěným pacientům

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
27. 11. 2022 11:19
Čeští vědci chtějí ušetřit čas lékařů i pacientů za pomoci umělé inteligence. Na projektu, jehož jsou hlavními koordinátory, pracuje 21 evropských institucí. Jeho součástí je vyvinutí virtuálních asistentů, se kterými budou moct pacienti komunikovat po propuštění z nemocnice. Zatím chtějí odborníci projekt ověřit u pacientů po mrtvici.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Pacienti často tápou, co všechno si mohou po operaci dovolit. Jestli třeba mohou odjet na dovolenou do zahraničí nebo kdy mohou začít sportovat. V budoucna by jim mohl poradit virtuální asistent.

Čeští vědci ve spolupráci s 21 pracovišti z třinácti evropských zemí chtějí vyvinout mobilní aplikaci, která bude umět odpovídat na dotazy pacientů a zároveň bude sbírat data o jejich zdravotním stavu poté, co opustí nemocnici. 

Aplikace ušetří čas i lékařům. Při kontrole pacienta jim totiž většinu času zabere dotazování se na jeho zdravotní stav. Takto by měl lékař informace k dispozici v digitální podobě. Sám pacient by totiž mohl do aplikace zadat, jaké má příznaky nebo jaké bere léky. Lékař by tak měl na pacienta v ordinaci více času.

"Lékař díky tomu bude moct udělat lepší rozhodnutí, protože bude mít více informací o pacientovi a bude je mít už předzpracované," popisuje vedoucí projektu a neurolog z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Robert Mikulík.

Například pacienti po mrtvici trpí následky, jako jsou problémy s pohybem nebo řečí. "Sledujeme, jestli mají vysoký krevní tlak, cholesterol, ale mohou mít i depresivní nebo kognitivní poruchy či sexuální dysfunkce. A někdy o těchto následcích nevíme, protože je extrémně časově náročné je zachytit. To by musel pacient strávit v nemocnici půl dne, nelze to udělat v rámci rutinní zdravotní péče," vysvětluje Mikulík. 

Projekt navazuje na databázi RESQ, kterou čeští vědci vyvinuli v minulosti. Lékaři do ní sbírají data o péči o pacienty s mrtvicí. Nástroj jim poskytuje zpětnou vazbu, jak kvalitní péče dostávají jejich pacienti ve srovnání s jinými nemocnicemi. Upozorní je, co by měli zlepšit nebo co se jim naopak daří. Databázi českých vědců dnes používají nemocnice v devadesáti zemích.

Díky tomu, že nemocnice dostávají zpětnou vazbu o tom, jak rychle pacienty léčí, se podle Mikulíka podařilo zkrátit časy od převozu do nemocnice do zahájení léčby z 65 na 20 minut. "Česko se tak stalo jednou z nejlépe fungujících zemí z hlediska rychlosti péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou," vysvětluje Mikulík. 

Problém je, že data do registru dnes musí lékař vkládat ručně, což mu opět zabere mnoho času. Lékaři proto nyní chtějí systém vylepšit a data digitalizovat. Umělá inteligence by měla být schopna sama vkládat data z propouštěcích zpráv do registru a analyzovat je. 

"Naším úkolem je tuto činnost zrychlit, minimalizovat lidské úsilí, práci strávenou tím, že někdo zprávu čte, extrahuje z ní informace a vkládá je do registru. Použijeme k tomu umělou inteligenci. Automaticky bude hledat potřebné informace v propouštěcích zprávách a vkládat je do registru," popisuje Pavel Pecina z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Univerzity Karlovy. 

Výhodou pak může být i to, že se budou dát snadno vytvořit zprávy pro pacienta v různých jazycích, které se mu mohou hodit třeba na dovolené.  

Podle Mikulíka bude tento pilotní projekt prvním krokem, který povede k velké revoluci ve zdravotnictví. "Způsob, jakým je poskytovaná zdravotní péče, jak jsou sdíleny informace, jak jsou vyměňovány informace mezi pacientem a lékaři, se v následujících letech hodně změní v důsledku automatizace a elektronizace," dodává Mikulík.

Projekt bude zatím zaměřený na pacienty s mrtvicí, později by však měl být využitelný i v dalších odvětvích medicíny.

"Projekt potrvá čtyři roky a na konci bude prototyp virtuálního asistenta použitelný v několika jazycích. Nejdříve proběhnou rozhovory s pacienty a zdravotníky, abychom zjistili, co od virtuálního asistenta očekávají," popisuje Václav Stupka z Centra vzdělávání, výzkumu a inovací v informačních a komunikačních technologiích Masarykovy univerzity.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Wengová si ve sprintu v Lahti zajistila triumf v SP, Klaebo se přiblížil rekordu

Norská běžkyně na lyžích Tiril Udnes Wengová byla třetí ve sprintu klasicky v Lahti a v předposledním závodě sezony si zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Vyhrála její krajanka Kristine Stavaasová Skistadová, druhá skončila Švédka Jonna Sundlingová.

Wengové pomohlo i brzké vyřazení jediné zbývající konkurentky Američanky Jessiky Digginsové, která skončila už ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá Norka si připsala největší úspěch v dosavadní kariéře, jejím maximem zatím byly dvě zlaté medaile ze štafety na mistrovství světa.

Sprintu mužů kraloval již jistý vítěz seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a už jen jediná výhra ho dělí od rekordu krajanky Therese Johaugové, která v ročníku 2019/20 ovládla 20 závodů. Nejlepším z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který po pádu skončil v semifinále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy