Vinna. Důvod podmínky pro Nečasovou ale soud stále neřekl

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
17. 7. 2014 19:10
Deník Insider získal kompletní verdikt soudkyně Heleny Králové, kterým uložila Janě Nečasové, dříve Nagyové, čtyřletou podmínku za nezákonné úkolování armádní rozvědky.
Soud Jana Nagyová, Karel Randák
Soud Jana Nagyová, Karel Randák | Foto: René Volfík/Economia

Praha – Proč soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová potrestala Janu Nagyovou, nyní provdanou Nečasovou, za zneužití vojenských zpravodajců roční podmínkou jen od stolu trestním příkazem? Proč nenařídila hlavní líčení? A jaké vlastně zkoumala důkazy? Odpovědi na zásadní otázky v jedné z větví kauzy Nagyová stále nejsou jasné.

A nevyplývají ani z červnového soudního verdiktu, který nyní deník Insider získal díky informačnímu zákonu.

Trestní příkaz má jen sedm stran formátu A4. Soudkyně Králová na nich sice dává za pravdu žalobcům a Nečasovou viní z toho, že si u generálů armádní rozvědky objednala špehování své sokyně v lásce – bývalé manželky svého tehdejšího milence a nynějšího muže, expremiéra Petra Nečase. Jenže na druhou stranu ji za závažný čin trestá podmínkou jen narychlo a bez řádného vysvětlení, co všechno brala jako soudkyně v potaz.

Podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové je obvyklé, že na rozdíl od běžného rozsudku v trestním příkazu zdůvodnění rozhodnutí chybí. „Soudkyně neprováděla důkazy a vzala za bernou minci to, co stálo v obžalobě,“ uvedla Wagnerová.

Doptat se dodatečně přímo soudkyně Králové, podle čeho rozhodla, nyní není možné. Králová si hned po svém verdiktu na konci června vzala dovolenou a do soudní kanceláře se vrátí až začátkem srpna.

Do trestního příkazu soudkyně napsala, že Nečasová „zosnovala spáchání trestného činu tak, aby úřední osoba, v úmyslu způsobit jinému závažnou újmu a opatřit jinému neoprávněný prospěch, vykonávala svou pravomoc způsobem odporujícím jinému trestnímu předpisu, čímž zneužila úřední pravomoc.“

A trest? Roční podmínka s čtyřletým odkladem a čtyřletým zákazem působení ve vedoucích funkcích ve státní správě.

Nezjištěné zaměstnání

Trestní příkaz zároveň ukrývá několik zajímavých detailů. Soudu se například nepodařilo zjistit, čím se Nečasová v současnosti živí. Ve verdiktu tak stojí, že obžalovaná je „nezjištěného zaměstnání“.

Zároveň dokument potvrzuje dřívější informace o tom, že se policistům nepodařilo zjistit jednu z klíčových věcí: jméno detektivní agentury, kterou si Nečasová přes vojenské špiony na sledování expremiérovy bývalé manželky najala. Lépe řečeno: k stoprocentní jistotě vyšetřovatelům chybí důkazy a svědci, kteří by mohli do této části kauzy vnést jasno, mlčí.

Nečasová nakonec stejně bude muset před soud. S verdiktem Králové nesouhlasil jak její advokát Eduard Bruna, tak žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které dohlíží na vyšetřování kompletně celé kauzy Nagyová. Hlavní líčení bude řídit opět Helena Králová.

Subjektivní stránka

Zatímco Nečasová dostala od soudu podmíněný trest, dvojici bývalých ředitelů rozvědky Milana Kovandu a Ondreje Páleníka, kteří měli nezákonné sledování zařídit, soudkyně Králová předala pouze ke kázeňskému potrestání ministerstvu obrany (Páleník ovšem už téměř dva roky není voják a ministerstvo ho potrestat nemůže).

Jejich podřízený, plukovník Jan Pohůnek, pak stíhaný nemá být podle Králové vůbec. Soudkyně říká, že pouze plnil rozkazy.

V usnesení o zastavení Pohůnkova stíhání, které ve čtvrtek zveřejnil server Lidovky.cz, Králová doslova uvedla: "K závěru, že skutky nelze posoudit jako přečiny, vede soud absence subjektivní stránky skutkových podstat přečinů. Jednání obviněného se dá hodnotit jako plnění povinnosti, které měl v rámci své funkce ve Vojenském zpravodajství."

Článek vyšel ve čtvrtek 17. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy