Kdo dal Nečasové zprávy BIS? Vyšetřovatelé to nezjistili

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
9. 7. 2014 19:00
Jana Nečasová se neměla dostat k citlivým informacím tajné služby, přesto jí to někdo umožnil. Proti hlavnímu podezřelému, bývalému šéfovi Úřadu vlády, chybí důkazy.
Soud Jana Nagyová, Karel Randák
Soud Jana Nagyová, Karel Randák | Foto: René Volfík/Economia

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Přestože se bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul loni v červnu ocitl v první várce zadržených v kauze Nagyová, dosud nebyl z ničeho obviněn. A jak zjistil deník Insider, z dosahu vyšetřovatelů zřejmě nadobro unikne. Návladní totiž nezískali důkazy, aby Poula mohli stíhat.

Podle policistů právě Poul mohl zpřístupnit, nebo svou nedbalostí umožnit únik citlivých dokumentů Bezpečnostní informační službyJaně Nečasové (dříve Nagyové). A přes ni se pak tajné informace měly podle vyšetřovatelů dostat až k podnikateli s vlivem Ivo Rittigovi, kterého se dokumenty přímo týkaly.

Policie v této větvi kauzy Nagyová začátkem března obvinila nejen Nečasovou a Rittiga, ale také Rittigovy známé, právníky Tomáše Jindru a Davida Michala. Jenže svou verzi o tom, jak se tajná zpráva BIS dostala od Nagyové až k Rittigovi, nejsou žalobci schopni doložit důkazy ani svědectvími. Stíhaní totiž odmítli vypovídat.

„Není to tak, že bychom si mysleli, že ta zpráva někde spadla z nebe. Zabývali jsme se tím, jak se k ní konkrétní subjekt mohl dostat, ale protože se k tomu nikdo z  vyslechnutých osob procesně relevantním způsobem nevyjádřil a byly vyčerpány i zbývající důkazní prostředky, nepodařilo se nám to prokázat,“ shrnul olomoucký návladní Pavel Komár s tím, že v daném případu nemůže kvůli utajení komentovat žádná jména. 

Podle Komára však stíhání dosud obviněných osob může dál pokračovat, třebaže viníka úniku detektivové oficiálně nenašli. „Pro tuto vyšetřovanou věc, tedy pro trestný čin ohrožení utajované informace, to není podstatné,“ dodal Komár.

Jisté je, že Janě Nečasové, která byla ještě pod jménem Nagyová vrchní ředitelkou premiérova kabinetu, někdo musel tajné dokumenty předat. Sama se k nim nemohla dostat. Má totiž bezpečnostní prověrku pouze na druhý nejnižší stupeň - důvěrné. Vyšetřování přitom ukázalo, že Nečasová se k obsahu zpráv dostávala běžně.

Kdo naopak přístup k utajeným depeším měl, byl Lubomír Poul. Získal prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Navíc bývalý premiér a Nagyové nynější manžel Petr Nečas vždy odrážel dotazy na bezpečí citlivých dokumentů ve Strakově akademii argumentem, že číst je může výhradně Poul.

Vedoucí kanceláře

Podle obhájce Jany Nečasové však Poul v kauze úniku informací BIS nesehrál žádnou roli. „Pan Poul s těmi zprávami vůbec nesouvisí, ten mechanismus tam, myslím, chodil jinak,“ řekl Aktuálně.cz advokát Nečasové Eduard Bruna. Jak se zprávy tajné služby dostaly k Nagyové, však říci nechce. „To právě nemohu říci, považuji to za velmi podivné,“ dodal.

Sám Poul vyšetřovatelům k objasnění případu příliš nepomohl. „Na začátku odepřel výpověď a pak už jsem ho u výslechu neviděl,“ potvrdil Eduard Bruna.

Co nyní Poul - úředník s více než šestimilionovými dluhy (podle údajů z konce roku 2012 – pozn. red.) - dělá, není úplně jasné. Poula po odchodu z Úřadu vlády nakrátko zaměstnal lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka jako vedoucího své kanceláře. Po mediálním tlaku jej však propustil.

Insider se Poula marně pokoušel kontaktovat. Podle informací deníku Aktuálně.cz jej hájí advokát Jan Liegert, ten však odmítl odpovídat na jakékoliv otázky.

Nadmíru obezřetní jsou ve svých vyjádřeních i obvinění. „Kauzu utajených skutečností komentovat nesmím, i když bych někdy rád,“ napsal deníku Insider stíhaný právník Tomáš Jindra.

Odtajnění

Olomoučtí žalobci od počátku vyšetřování usilovali o to, aby byly informace, k jejichž úniku došlo, dodatečně odtajněny. BIS však přistoupila na pouhé snížení stupně utajení.

O odtajnění některých materiálů usiluje i stíhaný podnikatel Ivo Rittig, který v pondělí zveřejnil dopis adresovaný nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. V něm Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová žádá o zrušení utajení rozhodnutí žalobců, kteří zamítli stížnosti obviněných. Tento dokument je totiž veden v režimu „vyhrazené“ a to podle advokátky Oboňové komplikuje obhajobu.

Kdy se tato část rozsáhlé kauzy Nagyová dostane k soudu, zatím není jasné. 

 

Právě se děje

Další zprávy