Exposlanci nedostanou odškodnění za vazbu, rozhodl stát

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
Aktualizováno 16. 7. 2014 11:13
Trojice exposlanců Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř žádala celkem dvanáctimilionové odškodnění. Ministerstvo spravedlnosti jim ale napsalo, že nic nezaplatí.
Šéf klubu ODS Petr Tluchoř.
Šéf klubu ODS Petr Tluchoř. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ministerstvo spravedlnosti odmítlo odškodnit exposlance ODS Ivana FuksuMarka Šnajdra a Petra Tluchoře za měsíční pobyt ve vazbě kvůli vyšetřování případu trafik v kauze Nagyová.

"Rozhodnutí ministerstva dorazilo poštou. Nebylo vyhověno ani v části," sdělil Aktuálně.cz Fuksův obhájce Tomáš Gřivna.

Advokát zároveň řekl, že nestáhne žalobu.Podal ji už v úterý preventivně, protože si nebyl jistý, zda stát odškodné přizná. Ministerstvo totiž s rozhodnutím vyčkávalo až na konec zákonné lhůty, která vypršela ve středu. "Dále platí žaloba, kterou jsme zaslali na Obvodní soud pro Prahu 2," dodal Gřivna.

Samo ministerstvo později v tiskové zprávě uvedlo, že kroěm Fuksy neodškodní ani Tluchoře a Šnajdra, kteří se rovněž obrátili s žalobou na soud.

Podle ministerského mluvčího Jiřího Hovorky zamítl úřad požadované nároky bývalých poslanců ve všech bodech. Odkázal přitom na zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

"Platí, že právo na náhradu škody nemá ten, kdo byl zproštěn obžaloby, či jehož trestní stíhání bylo zastaveno jen proto, že není za spáchaný trestný čin trestně odpovědný," uvedl Jiří Hovorka.

Státní zástupce Pavel Komár z olomouckého vrchního zastupitelství, které dohlíží na vyšetřování případu Nagyová, deníku Aktuálně.cz řekl, že oficiální informace o rozhodnutí ministerstva nemá.

"Napsali jsme na ministerstvo spravedlnosti naše vyjádření, kde jsme zevrubně odůvodnili, proč je návrh na odškodnění neoprávněný a neodůvodnitelný," uvedl návladní s tím, že rozhodnutí ministerstva vychází zřejmě ze zmíněného vyjádření. 

Rok od rozhodnutí soudu

Rozhodnutí ministerstva dorazilo k právníkům přesně rok poté, co Nejvyšší soud rozhodl o vyjmutí trojice exposlanců Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr z pravomoci vyšetřovatelů.

V kauze "trafik" jsou tak v současnosti obviněni pouze Jana Nečasová (dříve Nagyová), její současný manžel a  expremiér Petr Nečas a bývalý manažer Českých drah a exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy