"Ačkoliv drtivá většina nehod, kdy viník z místa nehody ujel, byla jen s hmotnou škodou, bylo při těchto nehodách v uplynulém roce usmrceno 10 osob, meziročně o tři více," uvedl ředitel centra Jindřich Frič. Doplnil, že těžce zraněno u těchto nehod bylo 45 lidí, meziročně o dva více, a 614 lidí bylo lehce zraněno, což je meziročně o 36 méně. Ze statistik také vyplývá, že loni bylo v noci usmrceno 58 chodců, viník ujel v šesti případech.
Nejvíce nehod, od kterých jejich viníci ujeli, se stalo v Praze, 4295. Je to meziročně o 199 více. Od 2316 nehod viníci ujeli ve Středočeském kraji, od 1686 nehod ujeli v Moravskoslezském kraji. Nejvyšší podíl nehod, od kterých viníci ujeli, evidují v Jihočeském kraji (21,4 procenta), naopak nejnižší v Plzeňském kraji (12,5 procenta).
Viníci se tímto způsobem v mnoha případech, pokud jde o méně závažné havárie, podle centra mohou snažit vyhnout ztrátě bonusu z povinného ručení. Ovlivnit je však může i stres z prožité události. "Jedince může ovlivnit natolik, že například jinak zodpovědný řidič v důsledku šokové reakce z místa nehody odjede," uvedla Kateřina Bucsuházy z centra.
Za ujetí od nehod hrozí pokuta 2500 až 5000 Kč, v bodovém hodnocení řidičů může jít až o sedm bodů. Řidiči, který tento přestupek spáchá dvakrát a vícekrát za rok, mohou úřady uložit zákaz řízení až na půl roku.