Praha - Největší šanci dožít se vysokého věku mají lidé v Praze - ženy i muži. Na opačném pólu je Ústecký kraj.
Statistici zjistili, že takzvaná "naděje dožití" byla loni u pražské důchodkyně více než osmdesát let, u ženy z ústeckého kraje jen něco přes sedmdesát sedm let.
A muži? Ten pražský má šanci oslavit pětasedmdesátku, muž z Ústecka jen jedenasedmdesáté narozeniny.
Údaje přináší publikace Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR v publikaci Zemřelí 2006.
Dobře si v této statistice tradičně vede vedle Prahy i oblast jižní Moravy, naopak spolu s Ústeckem je situace horší i na Karlovarsku a na severní Moravě.
Odborníky "vítězství" Prahy nepřekvapuje.
"Prahu je nutné brát trochu jako stát ve státě. Je tam vyšší ekonomická úroveň, vyšší vzdělanost, lidé více dbají na životní styl. To všechno hraje svou roli," vysvětluje Alena Jiroudková z České gerontologické a geriatrické společnosti.
To podle ní vyváží i špatné životní prostředí, které v je v hlavním městě srovnatelné s Ústeckým či Moravskoslezským krajem.
"Myslím, že dostupnost zdravotní péče je víceméně podobná. Navíc naději na vysoký věk ovlivňuje jen asi z deseti až dvaceti procent," dodává Jiroudková.
Ani profesionálové nejsou schopni přesně říci, proč lidé někde žijí déle než na jiném místě. Vliv může mít i minulost. "Do severních Čech přišlo během minulé doby hodně přistěhovalců. Může tam být trochu jiná povaha. I takové faktory je třeba vnímat."
A na co Češi nejčastěji umírají? Jednoznačně nejčastěji na nemoci oběhového systému. Ty tvoří důvod asi u poloviny úmrtí. I tady jsou ale rozdíly mezi regiony.
"Obecně lze říci, že nemoci oběhové soustavy se výrazněji podílejí na úmrtnosti v moravských okresech, naproti tomu novotvary jsou častější v západní části republiky," píše se ve zmíněné zprávě Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
"Nízká úmrtnost na nemoci oběhové soustavy byla zaznamenána v okresech zahrnujících velká města, tj. Praha, Plzeň a Brno a jejich okolí. Plzeň se však vyznačuje poměrně vysokou úmrtností na zhoubné novotvary, ta je naopak nízká v moravských a východočeských okresech," všímají si autoři zprávy.