Confirmed: People in Prague live the longest

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 11. 2007 16:00
Life expectancy in the Czech capital is 80(f) and 75(m)
Girls just want to have fun (Gerontological center in Prague-Kobylisy)
Girls just want to have fun (Gerontological center in Prague-Kobylisy) | Foto: Ondřej Besperát

Prague - The Czech capital continues to be the center of longevity in the country, recently published statistics show.

Last year, the life expectancy at birth was 80 years for women and 75 years for men.

The region around the Northern Bohemia city Ústí nad Labem, with a long history of chemical industry production, is on the other end of the scale with woming averaging 75 years of life and men living to be 71.

The data were made available in a new publication by Institute of Health Information and Statistics of the Czech Republic. It confirms previous findings announced arlier this year by Czech Statistical Bureau (ČSÚ).

READ MORE: Life-span varies dramatically in the Czech Republic

Prague a state within a state

Once again, Prague has left others behind
Once again, Prague has left others behind | Foto: Reuters

Another region with a high life expectancy is the wine-growing Southern Moravia. The worst off, along with the above mentioned Ústí, is Northern Moravia, devastated by years of coal-mining and heavy industry production.

And somewhat paradoxically also Karlovy Vary region, place of the world renown spa which attracts many foreigners with a variety of ailments.

The experts are not surprised by Prague's high marks.
 
"Prague is different, almost like a state within a state. The economic situation is much better there than in the rest of the country, people are more educated and care more about their lifestyle. All that plays an important role," says Alena Jiroudková from the Czech Gerontological and Geriatrical Society.
 
"I think that the health care is about the same anywhere you go. Actually it influences the life expectancy only by ten to twenty percent," says Mrs. Jiroudková.

Biggest killer: circulation system problems

The experts themselves find it difficult to explain precisely why the life-span varies in different places. But the past of each region could be of influence, they say.

Hello Kitty
Hello Kitty | Foto: Ondřej Besperát

"Many immigrants came to the Norhern Bohemia in the past, which might have altered the character of the place. Even those factors have to be taken into considaration," explains Mrs. Jiroudková.
 
And what is the most common cause of death among the Czechs? By far the circulation system problems. They account for a half of all deaths.

"In general the circulation system diseases cause more deaths in Moravia, cancer kills more people in the Western part of the Czech Republic," the publication by Institute of Health Information and Statistics of the Czech Republic explains.

"The circulation system diseases are less common in larger cities like Prague, Pilsen or Brno and its surroundings. People in Pilsen however more than elsewhere suffer from malignant tumours, whereas in Moravia and Eastern Bohemia these do not feature prominently as a cause of death," authors of the publication point out.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy