Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Vily slavných 1: Jak žily hvězdy stříbrného plátna, slavní umělci i významní politici

Vily slavných 1: Jak žily hvězdy stříbrného plátna, slavní umělci i významní politici
V lokalitě zvané Zátiší, která spadá pod čtvrť Hodkovičky, stojí v ulici V Lučinách novorenesanční vila č. 9, v níž žil akademický sochař a rektor Akademie výtvarných umění Jan Hána (1927-1994). V zahradě měl i ateliér a dones lze na lesnatém pozemku zahlédnout několik soch a různých plastik. Poblíž tvořila i sochařka a medailérka Marie Uchytilová-Kučová (1924-1989), autorka ikonické československé jednokoruny či velkolepého památníku dvaaosmdesáti lidických dětí, které zahynuly v plynových nákladních vozech při převozu z polské Lodže do Chelmna.
Pozoruhodnou funkcionalistickou vilu v ulici Nad Cementárnou č. 23 v Podolí si nechala postavit osvícená a mimořádně všestranná osobnost - známý spisovatel, dramatik, legionář a vojenský lékař, který dosáhl hodnosti brigádního generála, František Langer (1888-1965). Rodinný dům z roku 1929 pro něj navrhl architekt Karel Honzík (1900-1966), spolu s Josefem Havlíčkem autor Všeobecného penzijního ústavu, dnes Domu odborových svazů, v Praze na Žižkově. Vila s výraznými pásovými okny, střešní terasou s pergolou a částečně zasklenou verandou, která vybíhá do pečlivě vyprojektované zahrady, byla jednou z prvních funkcionalistických staveb na našem území. A občas se tu scházela vybraná společnost takzvaných pátečníků, mimo jiné bratři Čapkové či prezident T. G. Masaryk.
Střešovickou vilu Na Ořechovce č. 41 s nepřehlédnutelným ateliérem architekt Pavel Janák v roce 1924 navrhl pro sochaře Bohumila Kafku, jenž je podepsán například pod gigantickou jezdeckou sochou Jana Žižky na Vítkově.
V Dělostřelecké ulici ve Střešovicích lze narazit na malebnou vilu č. 1 od vídeňského architekta Rudolfa Eislera (1881-1977), jejímiž majiteli se v roce 1993 stali tehdejší český prezident Václav Havel s manželkou Olgou. Ta obývala přízemí, prezident Havel zase podkroví, kde měl knihovnu a pracovnu. Na následné rekonstrukci se podílel designér skla a někdejší "hradní" architekt Bořek Šípek (1949-2016). Zobrazit 60 fotografií
Foto: Aktuálně.cz
Pavel Švec Pavel Švec
Aktualizováno 29. 3. 2024 20:37
Patřili k prvorepublikové elitě jak uměleckého světa, tak oborů méně tvůrčích, jako je třeba politika či armáda. Většina z nich si dům v atraktivních vilových čtvrtích v Praze nechala postavit. Ti ostatní se do zpravidla honosných vil nastěhovali později. Poválečná generace známých osobností pak na ně navázala. Podívejte se, jak žili slavní Češi a Češky minulého století.
 

Právě se děje

Další zprávy