Vila Tugendhat je na cestě k dědicům

ves, čtk
30. 1. 2007 13:00
Brno - Město Brno chce převést vzácnou vilu Tugendhat do majetku státu, který by ji pak vydal dědicům původních majitelů.

O návratvu funkcionalistické vily, která byla zařazena na seznam památek UNESCO, rozhodlo brněnské zastupitelstvo.  Radní mají nyní pracovat  návrh, jak stavbu převést.

Všechny politické kluby v zastupitelstvu se shodly, že vilu je morálně správné vydat dědicům. Rozcházely se ovšem v názoru na způsob.

Převod na stát navrhl primátor Roman Onderka (ČSSD). "Je to cesta, aby se mohlo uskutečnit vydání. Otázku restitucí vždy řešil v České republice stát," uvedl Onderka.

Vila Tugendhat

  • brněnská funkcionalistická památka zařazená na seznam UNESCO
  • známou se stala i kvůli dělení Československa v roce 1992, právě za stolem ve vile Tugendhat tehdejší premiéři Česka Václav Klaus a Slovenska Vladimír Mečiar podepsali dohodu o rozpadu federace
  • jedna z nejslavnějších staveb meziválečné architektury - architektem byl významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe - původní majitelé ve vile bydleli do roku 1938, kdy uprchli před nacisty
  • Němci objekt zabrali, po osvobození potom dlouho chátral
  • rekonstruoval se až v osmdesátých letech, a podle expertů ne příliš šťastně

Podle vrchního ředitele sekce kulturního dědictví ministerstva kultury Zdeňka Nováka by v takovém případě bylo nejčistším řešením, kdyby vilu převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Jednání zastupitelstva se zúčastnily i dvě dcery původních majitelů, manželů Tugendhatových. "Naším záměrem je ponechat vilu otevřenou pro veřejnost. Budeme se snažit o zajištění rychlé a profesionální rekonstrukce," řekla zastupitelům Daniela Hammer-Tugendhatová.

Z rozhodnutí zastupitelů byla rozpačitá. "Je to nejasné řešení, moc tomu nerozumíme. Problém se jen přesunul na vyšší úroveň," řekla novinářům.

Trnitá cesta zpět

Ještě v polovině ledna radní doporučili zastupitelstvu žádost o převod zamítnout.Vila podle nich není uměleckým dílem a město ji získalo zákonnou cestou.

Právní zástupce Tugendhatů Augustin Kouhoutek s argumenty nesouhlasil, rodina je prý připravena obrátit se na soud.

Potomci rodiny Tugendhatových se v devadesátých letech s Brnem domluvili, že nebudou vilu žádat zpět pod dvěma podmínkami: zaprvé, že zůstane přístupná veřejnosti a zadruhé, že se město postará o její opravu.

Město ale druhou podmínku zatím nesplnilo, vila zařazená do seznamu památek UNESCO je nyní v havarijním stavu. Podle odborníků je už narušená i statika stavby.

Oprava vily měla začít již před rokem, ale stále se odkládá. Rada města v prosinci zrušila tendr na rekonstrukci, podle jejího názoru byla její cena přemrštěná. Výběrovým řízením se zabývala i policie.

Společenské prostory s onyxovou stěnou.
Společenské prostory s onyxovou stěnou. | Foto: www.archiweb.cz
Funkcionalistickou stavbu v rezidenční čtvrti Černá Pole navrhl v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Podle odborníků je unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením.

Její majitelé, manželé Gréta a Fritz Tugendhatovi, pocházeli z rodin významných textilních podnikatelů. Dům užívali do roku 1938, kdy rodina před nacisty emigrovala do Švýcarska a pak do Venezuely. Po obsazení Československa nacisty vilu zabavilo v roce 1940 gestapo, v roce 1945 ji jako majetek nacistů zabavil tehdejší československý stát.

ČTĚTE V SOUVISLOSTECH:

 

Právě se děje

Další zprávy