Rodina Tugendhatů chce zpět slavnou vilu

ČTK, dom
7. 12. 2006 14:00
Brno - Potomci rodiny Tugendhatů, které v Brně patřila známá funkcionalistická vila Tugendhat, chtějí požádat o její vrácení.
Boční pohled na zimní zahradu.
Boční pohled na zimní zahradu. | Foto: www.archiweb.cz

ČTK to dnes potvrdil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprián. Připustil to i brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), který ve středu jednal s právním zástupcem rodiny.

Podle neoficiálních zpráv již právní zástupce rodiny jednal s ministerstvem kultury i představiteli Brna, jemuž objekt patří. Vila je od roku 2001 zapsána mezi památky UNESCO.

Celou záležitostí se údajně dnes zabývají brněnští radní. Zatím se ale nepodařilo získat jejich vyjádření.

Rodině má pomoci zákon o křivdách holokaustu

Potomci původních majitelů vily patrně požádají o navrácení objektu na základě zákona o nápravě majetkových křivd způsobených holokaustem.

Onderka ČTK řekl, že jej ve středu navštívil právní zástupce rodiny, který s ním neformálně diskutoval o budoucnosti vily.

"Rozloučili jsme se s tím, že pokud budou mít potomci Tugendhatů zájem, mohou v této věci kontaktovat vedení Brna. Žádné oficiální kroky ve formě žádosti o vydání vily podniknuty zatím nebyly," uvedl primátor. Nechtěl komentovat, jak by se představitelé jihomoravské metropole k případné žádosti postavili.  

Židovská rodina Tugendhatů své prvorepublikové brněnské sídlo opustila v době druhé světové války, a to ještě před tím, než Československo obsadila německá armáda.

Ředitel Ciprián neví, jak půjde jejich případný nárok uspokojit vzhledem k tomu, že objekt nepatří jako mnoho dalších významných památek v České republice státu, ale městu Brnu.

Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), architekt světového věhlasu
Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), architekt světového věhlasu | Foto: Aktuálně.cz

Rekonstrukci provázejí problémy

To už dlouho plánuje její rekonstrukci. Zatím posledním termínem jejího zahájení je rok 2007. Problém je ovšem s výběrovým řízením na projekt za sto milionů korun, kterým se kromě antimonopolního úřadu začala zabývat i policie.

Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl v roce 1928 světoznámý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Stavba je podle odborníků unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením interiéru.

Její majitelé, manželé Gréta a Fritz Tugendhatovi, pocházeli z rodin významných textilních podnikatelů a dům využívali do roku 1938. Tehdy rodina před nacisty emigrovala do Švýcarska a později do Venezuely. Po obsazení země vilu zabavilo gestapo.

 

Právě se děje

Další zprávy