Oprava vily Tugendhat: Policie úřaduje

Sabina Slonková
7. 12. 2006 0:00
Brno - Kvůli pochybnému tendru na rekonstrukci brněnské vily Tugendhat unikátní stavba zařazená na seznam UNESCO chátrá. O soutěž se začala zajímat policie.
Vila Tugendhat je na seznamu UNESCO, kvůli chybě v tendru na její opravu chátrá.
Vila Tugendhat je na seznamu UNESCO, kvůli chybě v tendru na její opravu chátrá. | Foto: www.archiweb.cz

Už více než rok mohla probíhat mnohamilionová rekonstrukce jedné z největších českých památek - meziválečné funkcionalistické vily v Brně. Výběrové řízení na projektovou dokumentaci k obnově budovy ale provázejí takové pochybnosti a spory, že se samotná rekonstrukce dodnes nespustila.

Nestandardní průběh veřejné soutěže nadto přiměl policii, aby se případem začala zabývat. Podle zjištění Aktuálně.cz mají kriminalisté podezření, že tendr byl zmanipulovaný.

70 nebo 150 milionů?

Pochybnosti vzbuzuje zejména cena, kterou má Brno za obnovu vily Tugendhat zaplatit. A také samotný výběr firmy, která zpracovala projektovou dokumentaci a rekonstrukci měla zašťiťovat.

Brněnská radnice už v roce 2004 jako vítěze vybrala Sdružení pro vilu Tugendhat. A v minulých dnech už ji město vyplatilo devět milionů za projekt.

Sdružení podle představitelů magistrátu počítá s tím, že oprava přijde na více než 150 milionů korun. Jiní uchazeči v soutěži přitom vypočítali cenu až o polovinu nižší.

Architekti oslovení Aktuálně.cz i nové vedení města považují sumu vítězného Sdružení za nepřiměřenou. "Je to jednoznačně nadsazené. Padaly i cifry kolem dvou set milionů, a za tu cenu by se ta vila pořídila několikrát, a to jako novostavba," míní Jiří Plos z České komory architektů.

Stejně mluví i současný sociálnědemokratický primátor Roman Onderka: "Ta cena je přemrštěná. V nejbližší době to budeme muset celé vyřešit."

Zástupci firem ze Sdružení ale kritiku odmítají. "Nic nadhodnoceného není, náš výpočet odpovídá realitě. Nadto jsme to nyní nově spočítali a vychází nám to na 115 až 120 milionů plus DPH," uvedl architekt Marek Tichý ze Sdružení.

Vila Tugendhat
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Vila Tugendhat

  • brněnská funkcionalistická památka zařazená na seznam UNESCO
  • známou se stala i kvůli dělení Československa v roce 1992, právě za stolem ve vile Tugendhat tehdejší premiéři Česka Václav Klaus a Slovenska Vladimír Mečiar podepsali dohodu o rozpadu federace
  • jedna z nejslavnějších staveb meziválečné architektury - architektem byl významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe - původní majitelé ve vile bydleli do roku 1938, kdy uprchli před nacisty
  • Němci objekt zabrali, po osvobození potom dlouho chátral
  • rekonstruoval se až v osmdesátých letech, a podle expertů ne příliš šťastně

Tichý říká, že uznává jedinou chybu: "Měli jsme to špatně mediálně i politicky zvládnuté. Brali jsme to profesionálně, ale měli jsme to podhodnotit. Když se pak v takových případech během rekonstrukce cena zvedne, už by to nikdo neřešil."

Soud: Vůbec neměli vyhrát

Jako klíčové se ale ukazuje rozhodnutí krajského soudu, které zpochybnilo prakticky celé výběrové řízení. Soud, na něhož se obrátili neúspěšní uchazeči, totiž vydal verdikt, podle kterého Sdružení vůbec nemělo vyhrát a výběrová komise je měla ze soutěže vyřadit.

Soud podle rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici, konstatoval: uchazeč nesplňuje podmínky tendru. Sdružení totiž podle soudu nemělo osvědčení o autorizaci, které by je k přípravě projektové dokumentace na rekonstrukci mimořádně cenných urbanistických celků a památkově chráněných staveb opravňovalo.

Jenže ani to ke zrušení soutěže a vypsání nového tendru nestačí. Opačný názor zastává antimonopolní úřad, který v minulosti výsledky soutěže posvětil a po verdiktu soudu se nyní odhodlal k výjimečnému kroku: podal takzvanou kasační stížnost.

Definitivní verdikt tak vynese Nejvyšší správní soud.

"Situaci to jednoznačně prodlužuje. Je otázka, za jak dlouho bude stížnost prošetřena, a jakékoli prodlužování rekonstrukce může přinést škody," přiznává primátor Onderka.

Soutěž zkoumá policie

Celou situaci teď může zkomlikovat další okolnost - změna majitele vily. Potomci rodiny Tugendhatů totiž podle informací ČTK chtějí zažádat o navrácení objetku. Hodlají k tomu využít zákon o nápravě majetkových křivd způsobených holokaustem.

Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), architekt světového věhlasu
Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), architekt světového věhlasu | Foto: Aktuálně.cz
Potomci Tugendhatů chtějí zpět slavnou vilu VÍCE ZDE

Do spletitého případu se nyní podle zjištění Aktuálně.cz vložila policie. Kriminalisté zkoumají okolnosti celého výběrového řízení i postup brněnské radnice.

Proslulá kamenná stěna v interiéru vily. Právě v těchto prostorách se dojednalo rozdělení ČSFR.
Proslulá kamenná stěna v interiéru vily. Právě v těchto prostorách se dojednalo rozdělení ČSFR. | Foto: www.archiweb.cz

"Máme podezření, že to výběrové řízení neproběhlo úplně v pořádku. A to se potvrdí či vyvrátí právě jen vyšetřováním. Pátrání je ale na samotném počátku, takže nic víc nelze říct, protože by to bylo skutečně předčasné," uvedl důstojník z policejního prezidia obeznámený s případem.

Bývalé vedení města v čele s nynějším senátorem za ODS Richardem Svobodou odpovědnost za současný stav necítí.

"Rada města rozhodla na doporučení výběrové komise. Zpětně viděno - i když se to z jistého pohledu nyní jeví jako problematické - asi bych znovu akceptoval rozhodnutí komise. Byli v ní zastoupeni i odborníci mimo magistrát," sdělil Svoboda.

Město řeší, co dál

A proč se rozpočet neustále zvyšoval? "Je na tom samozřejmě znepokojivé, jak ta cena rostla. Byly to nepřiměřené požadavky, ale vycházely z podmínek památkářů," dodal Svoboda.

Původně přitom město počítalo dokonce s investicí "jen" kolem sta milionů korun. Rada - v té době složená z ODS a lidovců - se pak z podnětu investičního odboru magistrátu pokusila opakovaně zvýšit - dokonce až na dvě stě milionů. Tyto snahy ale nevyšly, opozice v zastupitelstvu je zablokovala.

Senátor Richard Svoboda (ODS) podle svých slov odpovědnost za dnešní stav necítí.
Senátor Richard Svoboda (ODS) podle svých slov odpovědnost za dnešní stav necítí. | Foto: čtk

Nové vedení města slibuje, že se rekonstrukci vily Tugendhat pokusí vyřešit co nejrychleji. "Uděláme vše, aby se rekonstrukce neoddalovala. Pokud by byla až za rok či dva, mohlo by dojít k výraznému poškození budovy," řekl primátor Onderka.

Řešení jsou přitom v zásadě jen dvě: zrušení výběrového řízení na projektovou dokumentaci a vypsání nového tendru. To samozřejmě rekonstrukci odloží. Tato varianta připadá v úvahu zejména v případě, že Nejvyšší správní soud potvrdí nezákonnost soutěže.

A nebo se město rozhodne navzdory soudním rozsudkům i kritice vycházet ze současné projektové dokumentace a pokusí se pouze "srazit" cenu na nejnižší možnou mez.

 

Právě se děje

Další zprávy