Polský skandál: Cukrárna prodávala sladkosti s opiáty

ČTK ČTK
1. 11. 2014 8:15
Na případ se přišlo díky ženě, která se přihlásila na psychiatrii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Krakov - Policejní razii zažila v pátek jedna z cukráren v jihopolském Krakově, když se ukázalo, že se v ní zákazníkům prodávají kynuté koláčky s opiáty. Informoval o tom internetový portál Gazeta.pl.

V pátek ráno na psychiatrické oddělení krakovské univerzitní kliniky dorazila žena, která se chovala zvláštně, jako by byla pod vlivem drog. "Zapřísahala se, že nic nebere a že jedině k snídani snědla makový koláček z cukrárny," řekl portálu ředitel nemocnice Andrzej Kulig.

Ten samý koláč už v nemocnici snědla i dcera pacientky a testy u ní také prokázaly přítomnost drog. Další pokus na sobě udělal jeden z psychiatrů a znovu se ukázalo, že v pečivu koupeném v jedné z cukráren jsou omamné látky.

Pak se na nákup makovek po Krakově vydali zaměstnanci z nemocniční laboratoře a ve čtyřech vzorcích zakoupených v dotyčné cukrárně objevili opiáty, koláčky od konkurence omamné nebyly.

Nemocnice o případu informovala policii a ta v cukrárně několik hodin zabavovala koláčky. Obchod začali kontrolovat i hygienici, protože mají podezření, že v náplni pečiva nebyl mák používaný běžně při výrobě potravin, ale surovina s vysokým obsahem morfinu.

Název cukrárny, která omamné koláče prodávala, policie nezveřejnila. Není totiž jasné, kdo je za celý případ zodpovědný.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy