Věznice v Drahonicích se znovu otvírá. Ženy v ní budou mít k dispozici hřiště i posilovnu

ČTK ČTK
3. 7. 2017 13:40
Už příští týden se do nově zrekonstruované věznice v Drahonicích nastěhují první vězenkyně. V Drahonicích v minulosti bývali umístěni muži, kteří si odpykávali tresty za lehčí trestné činy. Kvůli rostoucímu počtu odsouzených žen se rozhodlo, že nově to bude ženská věznice. Přemístěno sem bude nejprve 32 odsouzených ze Světlé nad Sázavou. Kapacita věznice je 194 míst.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Drahonice (Lounsko) - Věznice v Drahonicích na Lounsku se znovu otvírá. Kapacita je 194 míst. Prvních 32 žen projde bránou areálu 12. července. Podmínky budou mít odsouzené v obnovené věznici lepší než jinde. Novinářům prostor představila Vězeňská služba ČR.

Otevření Drahonic souvisí s přeplněností věznic v ČR. "Jsme na stavu téměř 23 tisíc vězněných osob. Za ty čtyři roky po amnestii prezidenta republiky se naše věznice naplnily na předchozí stavy," řekl ředitel vězeňské služby Petr Dohnal. Právě po amnestii v dubnu 2013 se areál v Drahonicích u Lubence jako jediný v ČR zavřel. Stát se ho poté pokoušel několikrát neúspěšně prodat.

V roce 2015, v době vrcholící migrační krize, prostory nabídla vězeňská služba ministerstvu vnitra, které v něm zřídilo uprchlické zařízení. To v objektu fungovalo více než rok a ke konci loňského roku se objekt vrátil vězeňské službě.

V Drahonicích byli v minulosti umístěni muži, kteří si odpykávali tresty za lehčí trestné činy. Kvůli rostoucímu počtu odsouzených žen se rozhodlo, že nově to bude ženská věznice. Přemístěno sem bude nejprve 32 odsouzených ze Světlé nad Sázavou. "Aktuálně je kolem 1500 odsouzených žen, prostor pro ně nemáme, proto jsme se rozhodli, že tady budou ženy," uvedl Dohnal. Věznice už ale nebude samostatná, spadá pod věznici Nové Sedlo, které je zhruba 33 kilometrů od Drahonic.

Kapacita se významně snížila, a to z původních zhruba 250 na nynějších 194. "Chtěli jsme respektovat požadavky na čtyři metry čtvereční, které zde bude mít k dispozici každá žena," uvedl Dohnal. Jinde musí odsouzeným stačit většinou tři metry čtvereční. Cely jsou v Drahonicích po osmi, v jiných věznicích je to až deset lidí. Plně obsazena bude věznice až poté, co začne fungovat v areálu kuchyň a jídelna. Zatím se bude odsouzeným jídlo dovážet z Nového Sedla.

Vězeňská služba předpokládá, že odsouzené budou pracovat, a to jak u firem, tak u obcí. To vítá i starosta nedalekého Lubence Jiří Chaloupecký. "Spolupráce s věznicí byla vždy dobrá, proto její otevření vítáme. Získáme nová pracovní místa, zakázky budou mít služby, zásobování," řekl Chaloupecký. V Drahonicích vzniklo 106 pracovních míst.

Náklady na opravy přesáhly devět milionů korun. Na rekonstrukci se podílelo 200 odsouzených, díky čemuž vězeňská služba ušetřila přes milion korun. "Čas tady ubíhá rychleji než ve věznici," řekl odsouzený Josef Provazník, který bude při dalších opravách nadále pomáhat.

V Drahonicích mají odsouzené k dispozici hřiště, venkovní posilovnu, pevné telefony, televizi. S přístupem k internetu vězeňská služba nepočítá.

Do konce letošního roku vzniknou další nová místa v současných věznicích. "Před několika týdny se otevřela oddělení v Plzni, na konci léta se otevře další objekt ve věznici Břeclav v Poštorné, rekonstruovat plánujeme věznici Pankrác a chceme postavit novou věznici na zelené louce, která by měla kapacitu 800 míst," uvedl Dohnal. Stavět by se podle Dohnala mohlo na jihu Čech.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy