Průlom v českém vězeňství: Za zdmi první české káznice se objeví automaty na kondomy

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
17. 2. 2017 5:30
Na přelomu února a března budou do jedné z českých věznic pro muže instalovány tři automaty na kondomy zdarma. Iniciátoři projektu tím chtějí předcházet šíření infekčních onemocnění a pohlavních chorob jako HIV nebo žloutenky mezi vězni. "Ve věznicích dochází k pohlavnímu styku mezi vězni, ale je to velmi tabuizované. Je obtížné přijít do vězení a ptát se těch lidí, jak a co tam provozují. Ale dochází k tomu, a nejen mezi homosexuály," vysvětluje iniciátorka projektu. Nikdo však nechce říct, o jakou věznici půjde. Projekt bude velkým psychickým zásahem pro vězně a může se stát, že se začnou navzájem bezdůvodně obviňovat z homosexuality, což může vést k problémům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Do první české věznice pro muže budou už na konci února instalovány automaty na kondomy. Iniciátoři projektu tím chtějí předcházet šíření infekčních onemocnění a pohlavních chorob jako HIV nebo žloutenky mezi vězni.

S nápadem přišlo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, které spadá pod Úřad vlády, na projektu spolupracuje s Vězeňskou službou a ministerstvem spravedlnosti. Všechny tři instituce tají, do které z věznic automaty namontují. Obávají se totiž, že by předčasné zveřejnění informace mohlo vést k napětí mezi vězni. Samotné instalaci automatů tak má předcházet osvětová kampaň.

"Ve vězeňství je vyšší koncentrace lidí, kteří jsou v riziku nakažení infekčními onemocněními. A samozřejmě, když se s tím nepracuje, léčba těch onemocnění je velkým sociálním a finančním nákladem pro celou společnost," říká Tereza Černíková, která má iniciativu na starost. Ta vznikla v rámci evropského projektu Ha-react.

Namontování automatů a rozdávání kondomů vězňům podporuje i ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. "Snažíme se o to, aby nedocházelo k přenosu  pohlavních, případně infekčních chorob ve věznicích," řekl Aktuálně.cz s tím, že automaty budou instalovány do věznice, kde jsou umístěni odsouzení, kteří si zde odpykávají tresty s dohledem, dozorem a ostrahou. Konkrétnější však být nechtěl.

Česká republika je v tomto směru pozadu, v roce 2013 kondomy vězňům rozdávaly už dvě třetiny evropských zemí. Už vzhledem k tomu, že je projekt v českých podmínkách unikátní, se s ním musí podle autorů pracovat citlivě.

"Všeobecně se ví, že ve věznicích dochází k pohlavnímu styku mezi vězni, ale je to velmi tabuizované. Je obtížné přijít do vězení a ptát se těch lidí, jak a co tam provozují. Ale dochází k tomu, a to nejen mezi homosexuály," vysvětluje Černíková.

V tomto ohledu máme málo informací

Ve věznicích podle ní dochází i k sexuálnímu násilí, ale protože je to velmi tabuizované téma, v drtivé většině případů to nikdo nenahlásí. Podle Černíkové je informací o tom, co se ve věznicích v tomto ohledu vlastně děje, velmi málo a proto i sexuální násilí nelze vyloučit hlavně kvůli zahraničním studiím, které ho zmiňují.

Kondomy si budou moci vězni z automatů vzít zdarma a údajně zcela anonymně. Automaty budou umístěny na místech, kam vězni můžou přijít sami, aniž by je někdo viděl. Jako třeba na toaletách.

Podle Černíkové teď probíhá informační kampaň a připravují se materiály pro vězně i zaměstnance věznice, aby věděli, o co půjde.

Vysvětluje, že projekt bude pro vězně velkým psychickým zásahem a může se stát, že se začnou navzájem bezdůvodně obviňovat z homosexuality, což může vést k problémům.

"Je to velký zásah, velká věc jak pro věznice, tak i pro vězně samotné. Právě proto tomu předchází ta příprava a informační kampaň, aby nedošlo k tomu, že se začnou obviňovat, že tady v téhle věznici jsou homosexuálové a podobně," dodává Černíková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy