Babiš tvrdil, že když byl on premiérem, tak při schvalování návrh Green Dealu opakovaně vetoval. "Já se ptám, kolikrát jste dal veto vy, pane premiére? My jsme (návrh) s (polským premiérem Mateuszem) Morawieckým vetovali celou noc," tvrdil od pultíku Babiš.
Po Babišovi ihned vystoupil ministr dopravy Martin Kupka (ODS) s připravenými dokumenty. Podle svých slov si nechal vyhledat zprávu ze dne inkriminovaného jednání Evropské rady, o kterém Babiš mluvil, a výjimku si prý vyjednalo jen Polsko.
"Já bych čekal, že tam bude napsané i Česko. Ale Česko tam schází. Na závěr zprávy se píše, že 'Česká republika plně podpořila jednání Evropské rady'. V rámci debaty o klimatu vystupovala ČR konstruktivně. O vetu v té zprávě není ani slovo," řekl při čtení ze zápisu Kupka.
Podle tehdejšího vydání britského deníku Guardian z 13. prosince 2019 si pouze Polsko zajistilo výjimku kvůli své drtivé závislosti na uhelných elektrárnách. Francouzský prezident Emmanuel Macron tehdy napsal na Twitter: "Ano, Evropa bude prvním uhlíkově neutrálním kontinentem! Včera večer jsme to udělali společně. Pojďme nyní pokračovat v realizaci nové zelené dohody."
Britský deník naopak napsal, že se podařilo přimět k jednání další dvě země, které se dříve stavěly proti tomuto cíli: Českou republiku a Maďarsko. Obě země chtějí velkorysé záruky z fondů EU pro ekologickou transformaci svých zemí, napsal tehdy The Guardian.
Český premiér Andrej Babiš, který podle jednoho diplomatického zdroje šel na jednání "se zbraní v ruce", se přidal po dohodě, že v textu bude zmíněna jaderná energie. "Jaderná energie je čistá energie, bez jakýchkoli emisí. A nevím, proč s tím má řada zemí problém," citoval tehdejšího českého premiéra ve svém článku britský deník.