Vesecká odmítla rezignovat, ostře zaútočila na soudce

tof
8. 6. 2008 12:51
Šéf Soudcovské unie kritizoval Veseckou i soudce Cepla
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nehodlá kvůli prohranému soudu se stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD Marií Benešovou odstupovat.

A ostře zaútočila na to, jak soudce Vojtěch Cepl mladší v daném sporu rozhodl. "Je to politicky motivovaný pokus, jak vrátit Čunkovu kauze do hry," uvedla Vesecká. Podle jejího názoru není rozhodnutí soudu podloženo fakty, podle ní soudce ukázal hlubokou neznalost Ústavy.

Čtěte více
Justice se pokusila zmanipulovat kauzu Čunek, řekl soud
Online: Soudce vysvětlil svůj verdikt o justiční mafii

"Nemám se za co omlouvat," uvedla Vesecká v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Nikdy jsem neustupovala žádným tlakům a žádným lžím a nebudu tak činit ani dnes," uvedla Renata Vesecká.

Odvolání Vesecké požadují sociální demokraté, její postup se nelíbí ani zeleným, kteří chtějí o situaci mluvit už v pondělí na jednání vlády. Předseda vlády Mirek Topolánek ale uvedl, že nevidí důvod, proč Veseckou odvolávat.

Dnes Topolánek zopakoval, že nepořádek na státním zastupitelství Vesecká zdědila právě po Marii Benešové. Nevyloučil, že se o Vesecká budou ministři bavit na pondělním zasedání vlády. "Já bych byl spíš rád, aby se tak nestalo," řekl Topolánek s tím, že se celý případ nepravomocného rozhodnutí soudu jenom politizuje.

Podrobnosti: Premiér o mafii: Veseckou neodvolám, ať jde Paroubek

Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa kritizoval to, že se Vesecká vyjadřuje v televizi k případu, který má občanskoprávní charakter. Zároveň ale uvedl, že sice oceňuje otevřenost, s jakou soudce Cepl k jednání přistoupil, nepovažuje za šťastné, jak se soudce po rozhodnutí k případu vyjadřoval a jak ho komentoval.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy