Justice se pokusila zmanipulovat kauzu Čunek, řekl soud

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 6. 2008 13:08
Tvrzení o justiční mafii mají podle něj pravdivý základ
Vojtěchovi Ceplovi nečiní problém soudit v přímém přenosu
Vojtěchovi Ceplovi nečiní problém soudit v přímém přenosu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vysocí představitelé české justice se snažili zmanipulovat vyšetřování trestní kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka. Není jisté, zda ji skutečně ovlivnili, ale pokoušeli se o to.

To je hlavní závěr krajského soudu v Praze, na který se skupina sedmi žalobců obrátila, když je Marie Benešová obvinila z toho, že v zákulisí ovlivňují vyšetřování případů a nazvala je justiční mafií.

Soudce Vojtěch Cepl v odůvodnění svého rozsudku vyjmenoval tři zásadní způsoby, jak se skupina žalobců snažila případ Čunek ovlivnit. Nevhodné intervence (schůzky, telefonáty, informování se), odborná šikana (odvolávání státních zástupců, vyšetřovatelů) a chybná delegace (neboli přeložení vyšetřování případu z Přerova do Jihlavy).

Podle Renáty Vesecká, Pavla Kučery či Pavla Němce měla slova Benešové o mafii pracující na objednávku "vládnoucí garnitury" poškodit celou českou justici.

Čtěte více: Špičky justice prohrály s Benešovou soud o mafii

Z odůvodnění rozsudku soudce Vojtěcha Cepla mladšího ale vyplývá, že to jsou naopak neúspěšní žalobci, kteří justici ubírají na důvěryhodnosti. "Stejně jako musí pacient věřit lékaři, že ho vyléčí, stejně tak musí státnímu zástupci věřit, že se pokusí odhalit, jestli se stal trestný čin," řekl soudce.

Marie Benešová se podle něj vyjadřuje příliš expresivně, neověřuje si informace, ale přesto její tvrzení měla právně řečeno "skutkový základ", laicky řečeno co říkala, byla pravda.

Nevhodné intervence

Jako příklad nemístného zasahování do případu dnes u soudu zazněl rozhovor olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvána s jihomoravským krajským státním zástupcem Petrem Coufalem. "Coufal se zajímal o případ Jiřího Čunka několik dní před tím, než byl případ přeložen do Jihlavy," poukázal Cepl.

Několik schůzek s Kučerou, Veseckou a Němcem, jejichž tématem byla kauza Čunek, dosvědčila před soudem ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. Podle Cepla je jasné, že ona jejich iniciátorkou nebyla a že hlávní téma hovoru byla kauza Čunek. Jednu ze schůzek zařizovala přímo Vesecká, uvedl soudce.

Andělová vypověděla, že jí Kučera naznačil, aby protáhla vyšetřování vicepremiéra, aby bylo dost času najít za něj náhradu.

Více o průběhu soudu: Soud do noci řešil, zda politici ovlivňují vyšetřování

Podle Cepla překročila míra "informování se" o případu hranici etiky a zdravého rozumu. Zvlášť se pozastavil nad složením schůzek, protože místopředseda Nejvyššího soudu a běžný advokát neměli s případem nic společného. "To je nemístná zvědavost."

Přátelé? Tomu nevěřím...

Soudce neuvěřil ani tomu, že se celá skupina setkávala z přátelských důvodů. "Podle chování žalobců při výslechu svědkyně Andělové mohu přátelský motiv schůzek vyloučit," odtušil soudce.

Andělová podle jeho názoru nemohla pozvání na schůzky odmítat, protože přicházela buď od přímé nadřízené Renaty Vesecké nebo od místopředsedy Nejvyššího soudu. "To je někdo, kdo stojí v systému justice rozhodně výš a musíte mít velmi konkrétní důvod, proč se s ním odmítnete sejít."

Další pozoruhodnou souvislostí je konání třetí schůzky v Jihlavě, kde měl podle Andělové Kučera pronést slavný výrok ve smyslu, že nezávislost soudů musí jít stranou politice. Toto setkání se odehrálo 17.5. 2007 a jen pět dní poté přišlo na nejvyšší státní zastupitelství klíčové podání od Čunkova obhájce, ve kterém namítal podjatost severomoravských státních zástupců a vyšetřovatelů vůči jeho klientovi.

Právě kvůli tomu byla oficiálně Čunkova kauza přesunuta do Jihlavy, kde ji tamní státní zástupce Arif Salichov ukončil s tím, že se žádné uplácení nekonalo.

Podivné praktiky při šetření možné korupce vicepremiéra Jiřího Čunka stály místa i několik lidí, kteří s přesunem do Jihlavy nesouhlasili. U soudu zazněla jména olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvána, jeho náměstak Igora Stříže či přerovského vyšetřovatele Milana Šošovičky, kterého z případu odvolal Arif Salichov.

Soudce připoměl kauzu katarský princ 

Podle Vojtěcha Cepla mladšího lze činnost šesti žalobců označit za koordinovanou spoupráci, jejich manipulování s případy má za prokázané. Soudce Cepl několikrát zdůraznil podobnost celého případu s kauzou katarského prince, kde figuroval tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec a kde se objevily všechny zmíněné "nestandardní postupy".

Cepl ve prospěch žalobců nevyhodnotil ani argument, že jsou činní v justici a jejich vážnost a čest má být více chráněna. Podle soudce se tady na obou stranách sporu střetli veřejně činné osoby, které podle něj mají jednak vážit slova, i proto že mají snadný přístup do médií, a za druhé musejí s kritikou počítat.

"Vlastně se to vynulovalo, jakoby u soudu stáli úplně obyčejní lidé," usmál se Cepl.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy