Věřící ve chrámu svatého Víta děkovali za 25 let svobody

ČTK ČTK
15. 11. 2014 15:20
Slavnostní bohoslužbu ke cti svaté Anežky České sloužil kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář.
Pohled na katedrálu svatého Víta z okna Pražského hradu.
Pohled na katedrálu svatého Víta z okna Pražského hradu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zhruba dva tisíce věřících v sobotu přišly do katedrály sv. Víta na Pražském hradě, aby zde poděkovaly za 25 let svobody. Slavnostní bohoslužbu ke cti svaté Anežky České sloužil kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář. Jako zástupce papeže zároveň připomněl, že svatořečení Anežky České v listopadu 1989 se stalo součástí boje Čechů za svobodu a jedním ze symbolů pádu komunistického režimu.

Bohoslužby ve zcela zaplněném chrámu se zúčastnili i prezident Miloš Zeman, někteří členové vlády, poslanci a zástupci diplomatického sboru, rodina zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla i skupina rektorů a děkanů, někteří političtí vězni a signatáři Charty 77.

"Nedejme se zmýlit. Listopad nespadl z nebe, ani se jen tak sám od sebe nestal. Svoboda, které jsme znova nabyli, byla těžce vykoupena," řekl při uvítání věřících kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka, který Parolina, druhého nejvýznamnějšího muže Vatikánu, doprovázel spolu s kardinálem Miloslavem Vlkem. Bohoslužby se účastnila také řada biskupů a kněží, desítky ministrantů i jáhnů.

Duka připomněl odkaz Havla či Milady Horákové

Duka litoval, že nemůže přivítat Václava Havla. Přesto věří, že první porevoluční prezident je s přítomnými i v tuto chvíli, což účastníci mše doprovodili dlouhým potleskem. Český primas poděkoval bohu a národním patronům a připomněl i odvahu studentů jak v době druhé světové války, tak i za komunistického režimu a v revolučním roce 1989, i oběti komunistické diktatury, jako například Miladu Horákovou, generála Heliodora Píku nebo faráře Josefa Toufara.

"Jsme tu proto, abychom si ujasnili jejich odkaz a přihlásili se ke své odpovědnosti. Nebudeme zde bilancovat uplynulých 25 let, o to se postarají jiní a jinak, ale musíme se zamyslet nad hodnotami, které jsme v listopadu uviděli, ale které nám zase mizí. Přitom nemůžeme upadnout do žádného anonymního 'my' a 'oni', ale musíme se podívat každý sám do sebe," řekl Duka.

Kardinál Parolin připomněl 25 let od svatořečení Anežky České, které se uskutečnilo 12. listopadu 1989 v bazilice sv. Petra v Římě a tlumočil pozdrav papeže Františka. Výročí svatořečení se podle Parolina prakticky překrývá s výročím sametové revoluce, která šťastně ukončila útlak totalitního režimu a nastolila svobodu, demokracii a respektování lidských práv.

Koláče a svařené víno

"Katolická církev k této události rozhodně neváhala přispět svým zvláštním a odvážným podílem," uvedl. Česká světice, která třebaže žila v době značně vzdálené, podle něj i dnes zůstává přitažlivou a aktuální postavou.

Tím, že si podle Parolina katolická církev připomíná svatořečení Anežky, zároveň děkuje bohu za dar znovunabyté svobody. "Ve stejnou chvíli vyjadřuje své přání, aby onou událostí započatý proces morální a duchovní obrody a obnovy národa pokračoval, prosadil se a v české společnosti se stále více upevňoval ve snaze o budoucnost naplněnou spravedlností, pokojem a prospěchem všech jejích občanů," řekl.

Kardinál Parolin se má odpoledne setkat se zástupci disentu a přáteli exprezidenta Havla. Na Hradčanském náměstí připomíná Arcibiskupství pražské atmosféru listopadu 1989. Biskup Václav Malý přečetl z balkonu Arcibiskupského paláce poselství kardinála Františka Tomáška, které četl 21. listopadu před 25 lety na Václavském náměstí, rozdávají se koláče a svařené víno.

 

Právě se děje

Další zprávy