Vendelín Čtvrtek by dnes mohl poznat nový domov

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 1. 2008 12:10
"Dítě z kontejneru" bude nabídnuto první rodině
Tady teď žije Vendelín Čtvrtek
Tady teď žije Vendelín Čtvrtek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský magistrát rozhodl o osudu měsíčního chlapce, který byl nalezen v polovině prosince odložený v kontejneru na odpadky.

Z deseti rodin, které projevily o chlapce zájem, vybrala komise čtyři, které mají šanci dítě získat.

Koncem týdne bude oslovena první z nich. Pokud Vendelína bude chtít, může si ho podle současné praxe odvézt ještě týž den domů.

Pokud dítě odmítnou, dostanou šanci další z vytipovaných párů.

Vybíraví Pražáci

Na adopci si v Česku musí rodina nebo jednotlivec počkat v průměru dva až tři roky. Předtím, než dítě získají, vyplní formulář, projdou testy a školením. Pak už jen čekají, až je úředníci osloví.

Měsíc starého Vendelína mají možnost získat jen žadatelé z kraje, kde bylo dítě nalezeno, tedy lidé žijící v Praze.

"Pražáci jsou zvláště vybíraví žadatelé," říká Miroslava Hessová z odboru sociálních věcí pražského magistrátu. "Většina z nich chce malé, hezké, neromské, zdravé dítě."

O vybíravosti obyvatel hlavního města svědčí i to, že v případě nalezeného Vendelína neměli úředníci moc z čeho vybírat.

Ze 150 žadatelů o adopci jich pouze 10 uvedlo, že je ochotno přijmout dítě bez identity.

Z oněch deseti potenciálních rodičů vybrala komise odborníků z praxe a zástupců magistrátu čtyři vhodné adepty a určili pořadí, v jakém budou osloveni.

Tolerantní rodina

Pořadí jejich žádosti však nebylo tím nejdůležitějším kritériem. Vytipované páry nejsou těmi nejdéle čekajícími. V databázi žadatelů jsou relativně krátkou dobu od roku 2006.

"Doba podání žádosti byla jen jedním kritériem," vysvětluje paní Hessová. "Museli jsme přihlížet také k tolerantnosti oněch rodin."

Vzhledem k tomu, že nikdo nezná původ dítěte, musí být rodiče připraveni na nečekaný vývoj a zdravotní komplikace.

Na první místo se tak vyšvihla rodina, která nejen že je ochotná přijmout nalezené dítě, ale je také více než ostatní tolerantní k anamnéze dítěte a nevadila by ji ani potenciální drogová závislost matky.

Podle statistiky kojeneckého ústavu v Praze Krči, kde je Vendelín umístěn, totiž až jedna třetina odložených dětí má za matku narkomanku.

Třicet dní sžívání

V kojeneckém ústavu v Krči čeká na nové rodiče 100 dětí
V kojeneckém ústavu v Krči čeká na nové rodiče 100 dětí | Foto: Ludvík Hradilek

Během pátku sdělí úředníci první vybrané rodině, že je na řadě, může se jít na dítě podívat a sama se rozhodnout, zda ho chce do péče.

Po třicet dní se budou moci s dítětem vídat a navazovat kontakt v kojeneckém ústavu. Stejně tak mají biologičtí rodiče Vendelína ještě měsíc možnost se o syna přihlásit.

Teprve pokud neprojeví o dítě zájem, může ho soud přiřknout nové rodině. V ní už ale může Vendelín žít.

Rovnou domů

Pokud po něm noví rodiče zatouží hned, může si ho rovnou odvézt domů.

"Pokud rodiče nechtějí čekat, tak jim děti dáváme se souhlasem magistrátu a sociálních pracovníků na propustku domů," říká ředitelka kojeneckého ústavu v Praze-Krči Jaroslava Lukešová. "Musí však počítat s tím, že se o něj stále mohou přihlásit jeho biologičtí rodiče."

Po dvou měsících následuje kontrola, jak se rodina s dítětem sžívá. Teprve po třech měsících pobytu s novými rodiči soud rozhodne o adopci.

Ani to však není definitivní krok. Ještě do roka dítěte mají rodiče možnost ho vrátit, právě v tomto věku se totiž mohou objevit choroby, které zpočátku nebyly patrné, a na které adoptivní rodiče nebyli připraveni. 
 
Pokud ani po roce novopečení adoptivní rodiče Vendelína nevrátí, získá nové příjmení a rodinu natrvalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy