Praha - Pražský magistrát rozhodl o osudu měsíčního chlapce, který byl nalezen v polovině prosince odložený v kontejneru na odpadky.
Z deseti rodin, které projevily o chlapce zájem, vybrala komise čtyři, které mají šanci dítě získat.
Koncem týdne bude oslovena první z nich. Pokud Vendelína bude chtít, může si ho podle současné praxe odvézt ještě týž den domů.
Pokud dítě odmítnou, dostanou šanci další z vytipovaných párů.
Vybíraví Pražáci
Na adopci si v Česku musí rodina nebo jednotlivec počkat v průměru dva až tři roky. Předtím, než dítě získají, vyplní formulář, projdou testy a školením. Pak už jen čekají, až je úředníci osloví.
Měsíc starého Vendelína mají možnost získat jen žadatelé z kraje, kde bylo dítě nalezeno, tedy lidé žijící v Praze.
"Pražáci jsou zvláště vybíraví žadatelé," říká Miroslava Hessová z odboru sociálních věcí pražského magistrátu. "Většina z nich chce malé, hezké, neromské, zdravé dítě."
O vybíravosti obyvatel hlavního města svědčí i to, že v případě nalezeného Vendelína neměli úředníci moc z čeho vybírat.
Ze 150 žadatelů o adopci jich pouze 10 uvedlo, že je ochotno přijmout dítě bez identity.
Z oněch deseti potenciálních rodičů vybrala komise odborníků z praxe a zástupců magistrátu čtyři vhodné adepty a určili pořadí, v jakém budou osloveni.
Tolerantní rodina
Pořadí jejich žádosti však nebylo tím nejdůležitějším kritériem. Vytipované páry nejsou těmi nejdéle čekajícími. V databázi žadatelů jsou relativně krátkou dobu od roku 2006.
"Doba podání žádosti byla jen jedním kritériem," vysvětluje paní Hessová. "Museli jsme přihlížet také k tolerantnosti oněch rodin."
Vzhledem k tomu, že nikdo nezná původ dítěte, musí být rodiče připraveni na nečekaný vývoj a zdravotní komplikace.
Na první místo se tak vyšvihla rodina, která nejen že je ochotná přijmout nalezené dítě, ale je také více než ostatní tolerantní k anamnéze dítěte a nevadila by ji ani potenciální drogová závislost matky.
Podle statistiky kojeneckého ústavu v Praze Krči, kde je Vendelín umístěn, totiž až jedna třetina odložených dětí má za matku narkomanku.
Třicet dní sžívání
Během pátku sdělí úředníci první vybrané rodině, že je na řadě, může se jít na dítě podívat a sama se rozhodnout, zda ho chce do péče.
Po třicet dní se budou moci s dítětem vídat a navazovat kontakt v kojeneckém ústavu. Stejně tak mají biologičtí rodiče Vendelína ještě měsíc možnost se o syna přihlásit.
Teprve pokud neprojeví o dítě zájem, může ho soud přiřknout nové rodině. V ní už ale může Vendelín žít.
Rovnou domů
Pokud po něm noví rodiče zatouží hned, může si ho rovnou odvézt domů.
"Pokud rodiče nechtějí čekat, tak jim děti dáváme se souhlasem magistrátu a sociálních pracovníků na propustku domů," říká ředitelka kojeneckého ústavu v Praze-Krči Jaroslava Lukešová. "Musí však počítat s tím, že se o něj stále mohou přihlásit jeho biologičtí rodiče."
Po dvou měsících následuje kontrola, jak se rodina s dítětem sžívá. Teprve po třech měsících pobytu s novými rodiči soud rozhodne o adopci.
Ani to však není definitivní krok. Ještě do roka dítěte mají rodiče možnost ho vrátit, právě v tomto věku se totiž mohou objevit choroby, které zpočátku nebyly patrné, a na které adoptivní rodiče nebyli připraveni.
Pokud ani po roce novopečení adoptivní rodiče Vendelína nevrátí, získá nové příjmení a rodinu natrvalo.