Praha - Český velvyslanec Jaroslav Siro dnes odpoledne předal ministerstvu zahraničí Jihoafrické republiky českou žádost o uvalení předběžné vazby na Radovana Krejčíře.
Začal tak proces, ve kterém bude muset česká strana přesvědčit soud v Johannesburgu, že má závažné důvody, kvůli nimž žádá o jeho vydání do Česka.
Velvyslanec Siro deníku Aktuálně.cz potvrdil, že žádost předal vrchnímu řediteli konzulární a diplomatické sekce jihoafrického ministerstva zahraničí panu Dayanandovi Naidoo.
Ten českému ambasadorovi přislíbil, že žádost ještě dnes předá ministerstvu spravedlnosti. "Neočekávám, že by se zde až do 2. května něco dělo. Naší snahou zatím bude získat maximum informací," vysvětlil Siro.
SPECIÁL: Vše o dopadení Radovana Krejčíře (vizitka podnikatele, fakta, chronologie) |
Krejčíř odmítá služby ambasády
Mezi českým zastupitelským úřadem a jihoafrickými institucemi probíhala dosud spíše jednostranná komunikace. České ambasádě do dnešního dne nikdo oficiálně neoznámil, že je Krejčíř ve vězení.
I dnes se Siro během přijetí na ministerstvu pokoušel zjistit bližší podrobnosti o Krejčířovi. Úspěšný ale nebyl.
Důvodem, proč české velvyslanectví v jihoafrické Pretorii zatím oficiální oznámení o zadržení Krejčíře neobdrželo, je to, že samotný Krejčíř si nepřeje, aby jihoafrické úřady české diplomaty informovaly.
"Na naši žádost o informace k zatčení místní úřady odpověděly, že se prý Radovan Krejčíř necítí být českým občanem a nepřeje si, abychom byli o jeho situaci informováni," řekl včera deníku Aktuálně.cz velvyslanec Jaroslav Siro.
Za týden bude soud
Fakt, že není jasné, jestli je Krejčíř stále českým občanem, by podle analýz neměl hrát roli. Ministerstvo spravedlnosti prozkoumalo veškeré zákulisí Krejčířova případu a dospělo k závěru, že šance na vydání jsou velmi vysoké.
Krejčíře čeká za týden ve středu 2. května soud, který by měl rozhodnout, jak dlouho zůstane ve vazbě. Poté budou muset ministerští úředníci připravit dokumenty potřebné pro extradiční žádost.
JAR nyní podezřelé nevydává
Vydání Krejčíře ale může zkomplikovat jiná věc. Jihoafrická vláda nedávno pozastavila vydávání podezřelých do zahraničí. Informovala o tom Česká televize.
Krok jihoafrické vlády nesouvisí s Krejčířem, ale s případem manželů, kteří bojují proti svému vydání do USA. Jihoafričan Stephen Van Rooyen a jeho americká manželka Laura Brownová jsou obviněni, že kupčili s kmenovými buňkami.
- Více o této kauze čtěte ve článku: Naděje pro Krejčíře? Podvodníci s kmenovými buňkami