Praha - Masivní škrty v největších českých nemocnicích mají první vážné následky.
Zdravotnická zařízení totiž začala odkládat operace, rušit lůžka i celá oddělení, některá pozastavila vyplacení odměn lékařskému personálu a prvních z nich již musela i propouštět.
Deník Aktuálně.cz u šestnácti největších českých nemocnic zjistil, že pro letošní rok seškrtaly rozpočet o částku dosahující ke dvěma miliardám korun.
Škrty přitom pocítí pacienti a po nich lékaři a zdravotní sestry, až se podívají na své výplatní pásky. A důvod? Nemocnice nejčastěji jmenují úhradovou vyhlášku z dílny ministerstva zdravotnictví, změnu DPH a růst cen.
Operace se odkládají
Jedno z největších zdravotnických zařízení v České republice - pražská motolská nemocnice - již letos musela uspořit 100 milionů korun.
Škrty v praxi
- Motolská nemocnice prodlouží čekací doby na plánované operace a zvažuje vyplacení odměn až se splněním ekonomických ukazatelů.
- Všeobecná fakultní nemocnice pozastavila vyplácení 6,25 procenta z tarifního platu. Plánuje snížení počtu lůžek.
- Thomayerova nemocnice očekává, že prodlouží čekací dobu na operaci. Také tady pozastavili vyplácení peněz podle memoranda.
- Fakultní nemocnice Královské Vinohrady letos počítá s deficitem až 240 milionů.
- Nemocnice v Českých Budějovicích musí uspořit až 190 milionů.
- Fakultní nemocnice Plzeň musela pro letošní rok snížit náklady o 200 milionů. Prodlužovat se budou čekací doby na některé zákroky.
- Také Fakultní nemocnice Ostrava musí uspořit na 200 milionů. Počítá s optimalizací pracovních míst.
A následky to podle její mluvčí Pavlíny Dankové bude mít takové, že se začnou prodlužovat čekací doby na operace, které nevyžadují okamžitý chirurgický zákrok.
Podobný scénář čeká i na pacienty ve vinohradské, liberecké, ústecké, plzeňské, českobudějovické nebo Thomayerově nemocnici. Třeba pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady počítá s tím, že její hospodaření bude letos ve ztrátě až 240 milionů korun.
Mluvčí Lukáš Matýsek řekl, že kvůli tomu mimo jiné došlo k dočasnému uzavření lůžek a pozastavení vyplácení odměn.
Lékaři odměny zatím nedostanou
Několik tisíc korun, které si lékaři vybojovali v rámci protestní akce Děkujeme, odcházíme, v současné době nevyplácí ani Thomayerova a Všeobecná fakultní nemocnice.
Kdy a zda dostane zdravotní personál své peníze zpět, ale není jasné. "Uvolnění tohoto opatření bude záviset na ekonomické situaci," konstatovala ředitelka Dana Jurásková.
A v těch nemocnicích, kde nemají lékaři méně peněz na výplatní pásce, tak tam již došlo k propouštění. Jako například v Ostravě a Jihlavě.
"Hledáme další personální rezervy. Takový postup je ale v rozporu s politiky deklarovanou snahou o zvýšení kvality a bezpečnosti péče. Kvality nelze dosáhnout s minimálními personálními počty," uvedl ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.
Škrtají se zbytečná lůžka
Zdravotnická zařízení také škrtala v počtu lůžek. Například ve Zlíně jich je o 118 méně, ve Fakultní nemocnici Na Bulovce pak o 85.
O několik méně postelí bude mít pro pacienty také Všeobecná fakultní nemocnice. Tam jim ale škrty pomohou aspoň k vyřešení problému s nedostatkem personálu na některých odděleních.
"Zdravotnický personál propuštěn nebude, bude převeden na jiná pracoviště, kde se potýkáme s nedostatkem personálu," dodala Jurásková.
Diskutujte o zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.