Vědec: Studie o vlivu radaru v Brdech je nekorektní

Pavel Baroch
7. 3. 2008 12:55
Vládní zpráva tvrdí, že radar nebude mít vliv na zdraví

Praha - Studie hygieniků, podle níž nebude mít radar v Brdech žádný vliv na zdraví lidí, byla znovu zpochybněna na akademické půdě.

"Dokument Národní referenční laboratoře se nedotýká problematiky ochrany zdraví občanů ani z 25 procent, přístup k řešení této problematiky je nekorektní a nemůže být východiskem pro seriózní rozhodování o umístění radaru na kótu 718 v Brdech," uvedl Milan Hlobil, bývalý pedagog z katedry radiolokace na Vojenské akademii v Brně. Oponentní zprávu si u něho objednala česká pobočka Greenpeace, která s výstavbou radarové základny nesouhlasí.

Na základě této studie přitom premiér Mirek Topolánek uvedl, že pro lidi neexistuje žádné nebezpečí. "Mohu konstatovat, že zdravotní rizika jsou vyloučena," prohlásil Topolánek po středečním jednání vlády, ketrá zprávu vzala na vědomí.

Ondřej Liška, ministr školství
Ondřej Liška, ministr školství | Foto: Ondřej Besperát

Liška marně žádal oponenturu

Studii zpochybnil pouze ministr školství a místopředseda Strany zelených Ondřej Liška, který ovšem marně požadoval, aby se vypracovala oponentní zpráva.

Není to poprvé, co oficiální vládní dokument o "bezpečnosti" plánovaného radaru zpochyňují lidé z akademické půdy. Studii vojenských hygieniků, která rovněž končila závěrem, že radar nemůže ohrozit zdraví obyvatel, kritizovali vloni na podzim Jiří Šebesta a Zbyněk Raida z Ústavu radioelektroniky na Vysokém účení technickém v Brně.

"Práci odvedenou při zpracování studie lze považovat za nízkou až povrchní. Nelze ji považovat za věrohodnou," napsali odborníci ve svém posudku.

Raida, který je dokonce ředitel ústavu, se svým kolegou dokonce konstatovali: "Kdyby podobné dílo obhajoval student vysoké školy v oboru radiotechniky jako svou závěrečnou práci, s téměř stoprocentní jistotou by neuspěl."

Foto: Ondřej Besperát

Není se čeho bát, tvrdí studie

Podobně kritický je i Milan Hlobil, který podrobně prošel celou desetistránkovou vládní studii, její závěr je jednoznačný - není se čeho bát.

"Bude-li radiolokátor, umístěný nyní na ostrově Kwajalein v Tichém oceánu, instalován se stejnými technickými parametry v České republice ve vojesnkém újezdu Brdy na kótě 718, nebudou obyvatelé žijící v okolí vystaveni expozici, která by překročila přípustnou hodnotu pro obyvatelstvo stanovenou v nařízení vlády," konstatuje se ve zprávě Národní referenční laboratoři pro neionizující elektromagnetická pole a záření.

Hlobil napadá například to, že hygienici převzali údaje o vlivu radaru na malém atolu, ale nezohlednili odlišné prostředí členité krajiny v Brdech.

"Autoři armádních studí pouze převzali to, co platí pro malý atol, samostatně neřešili nic, problematikou odrazu energie hlavního svazku se bohužel nezabývali, ačkoli toto je z hlediska ochrany zdraví občanů zásadní," uvedl Hlobil ve své čtyřstránkové velmi expertní zprávě.

Topolánek ukazuje náremek s nápisem "Cambio", což je španělský výraz pro změnu. Jde o symbol podpory demokratických změn na Kubě.
Topolánek ukazuje náremek s nápisem "Cambio", což je španělský výraz pro změnu. Jde o symbol podpory demokratických změn na Kubě. | Foto: Reuters

Topolánek radaru nerozumí

Oponentní studii Milana Hlobila využili čeští Greenpeace k útoku na premiéra Topolánka, podle něhož lidem žádné zdravotní riziko z radaru v Brdech nehrozí.

"Předseda vlády opět vynesl kategorický soud o něčem, čemu evidentně nerozumí a dal jasně najevo, že výsledek korespondující s jeho přáním je pro něj cennější než skutečně nezávislé posouzení zdravotních rizik," řekl Martin Kloubek, politický poradce české kanceláře Greenpeace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy