Vědec: Studie o vlivu radaru v Brdech je nekorektní

Pavel Baroch
7. 3. 2008 12:55
Vládní zpráva tvrdí, že radar nebude mít vliv na zdraví

Praha - Studie hygieniků, podle níž nebude mít radar v Brdech žádný vliv na zdraví lidí, byla znovu zpochybněna na akademické půdě.

"Dokument Národní referenční laboratoře se nedotýká problematiky ochrany zdraví občanů ani z 25 procent, přístup k řešení této problematiky je nekorektní a nemůže být východiskem pro seriózní rozhodování o umístění radaru na kótu 718 v Brdech," uvedl Milan Hlobil, bývalý pedagog z katedry radiolokace na Vojenské akademii v Brně. Oponentní zprávu si u něho objednala česká pobočka Greenpeace, která s výstavbou radarové základny nesouhlasí.

Na základě této studie přitom premiér Mirek Topolánek uvedl, že pro lidi neexistuje žádné nebezpečí. "Mohu konstatovat, že zdravotní rizika jsou vyloučena," prohlásil Topolánek po středečním jednání vlády, ketrá zprávu vzala na vědomí.

Ondřej Liška, ministr školství
Ondřej Liška, ministr školství | Foto: Ondřej Besperát

Liška marně žádal oponenturu

Studii zpochybnil pouze ministr školství a místopředseda Strany zelených Ondřej Liška, který ovšem marně požadoval, aby se vypracovala oponentní zpráva.

Není to poprvé, co oficiální vládní dokument o "bezpečnosti" plánovaného radaru zpochyňují lidé z akademické půdy. Studii vojenských hygieniků, která rovněž končila závěrem, že radar nemůže ohrozit zdraví obyvatel, kritizovali vloni na podzim Jiří Šebesta a Zbyněk Raida z Ústavu radioelektroniky na Vysokém účení technickém v Brně.

"Práci odvedenou při zpracování studie lze považovat za nízkou až povrchní. Nelze ji považovat za věrohodnou," napsali odborníci ve svém posudku.

Raida, který je dokonce ředitel ústavu, se svým kolegou dokonce konstatovali: "Kdyby podobné dílo obhajoval student vysoké školy v oboru radiotechniky jako svou závěrečnou práci, s téměř stoprocentní jistotou by neuspěl."

Foto: Ondřej Besperát

Není se čeho bát, tvrdí studie

Podobně kritický je i Milan Hlobil, který podrobně prošel celou desetistránkovou vládní studii, její závěr je jednoznačný - není se čeho bát.

"Bude-li radiolokátor, umístěný nyní na ostrově Kwajalein v Tichém oceánu, instalován se stejnými technickými parametry v České republice ve vojesnkém újezdu Brdy na kótě 718, nebudou obyvatelé žijící v okolí vystaveni expozici, která by překročila přípustnou hodnotu pro obyvatelstvo stanovenou v nařízení vlády," konstatuje se ve zprávě Národní referenční laboratoři pro neionizující elektromagnetická pole a záření.

Hlobil napadá například to, že hygienici převzali údaje o vlivu radaru na malém atolu, ale nezohlednili odlišné prostředí členité krajiny v Brdech.

"Autoři armádních studí pouze převzali to, co platí pro malý atol, samostatně neřešili nic, problematikou odrazu energie hlavního svazku se bohužel nezabývali, ačkoli toto je z hlediska ochrany zdraví občanů zásadní," uvedl Hlobil ve své čtyřstránkové velmi expertní zprávě.

Topolánek ukazuje náremek s nápisem "Cambio", což je španělský výraz pro změnu. Jde o symbol podpory demokratických změn na Kubě.
Topolánek ukazuje náremek s nápisem "Cambio", což je španělský výraz pro změnu. Jde o symbol podpory demokratických změn na Kubě. | Foto: Reuters

Topolánek radaru nerozumí

Oponentní studii Milana Hlobila využili čeští Greenpeace k útoku na premiéra Topolánka, podle něhož lidem žádné zdravotní riziko z radaru v Brdech nehrozí.

"Předseda vlády opět vynesl kategorický soud o něčem, čemu evidentně nerozumí a dal jasně najevo, že výsledek korespondující s jeho přáním je pro něj cennější než skutečně nezávislé posouzení zdravotních rizik," řekl Martin Kloubek, politický poradce české kanceláře Greenpeace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy