Vědci poprvé zpochybnili studii o radaru. Je povrchní

Petr Holub
9. 11. 2007 11:38
Studenta bychom s tím vyhodili, řekli akademici

Praha - Studie vojenských hygieniků, která skončila závěrem, že radar v Brdech nemůže ohrozit zdraví obyvatel, byla poprvé zpochybněna na akademické půdě.

"Práci odvedenou při zpracování studie lze považovat za nízkou až povrchní. Nelze ji považovat za věrohodnou," stojí v posudku, který připravili Jiří Šebesta a Zbyněk Raida z Ústavu radioelektroniky na Vysokém učení technickém v Brně.

Čtěte více:

Profesor Raida je ředitelem ústavu.

Oba experti dokonce dodávají: "Kdyby podobné dílo obhajoval student vysoké školy v oboru radiotechniky jako svou závěrečnou práci, s téměř stoprocentní jistotou by neuspěl."

Studii o zdravotní nezávadnosti radaru vydal v srpnu hlavní vojenský hygienik Petr Navrátil. Výslovně přitom vyloučil, že by zařízení mohlo přinést jakékoli zdravotní riziko. Případnou zdravotní závadnost radaru nepotvrdila ani žádná zahraniční studie.

Hlavní hygienik armády odmítl výrady věců komentovat, ministerstvo posléze v tiskovém prohlášení jeho práci nijak nehájilo. 

"Je potřeba uvést, že materiál Předběžné posouzení vlivu na zdraví obyvatel v okolí vojenského újezdu Brdy opravdu není studií, takovou ambici neměli zpracovatelé ani z Ministerstva obrany, ani z dalších kooperujících složek," uvedl resort. "Odborníci Ministerstva obrany, kteří se významně podíleli na zpracování materiálu o vlivu radiolokační stanice EBR na zdravotním stavu populace v okolí vojenského újezdu Brdy, vycházeli při svých výpočtech z dostupných technických informací, které byly v té době k dispozici a které jim poskytla americká strana."

Kde jsou rizika

Posudek z brněnské techniky vypočítává hlavní formální chyby. Studie vojenských hygieniků nemá podle nich dost potřebných vstupních dat, u některých parametrů chybí jednoznačné definice.

Někde jsou dokonce uváděny chybné jednotky.

V souvislostech

Americký radar v Česku
Foto: Aktuálně.cz
Fakta: Vše kolem amerického radaru

"Děje se to i u tak zásadní veličiny, jakou je hustota výkonu elektromagnetické energie, resp. zářivého toku neionizujícícho záření. Z toho plyne, že autoři textu zřejmě nechápou fyzikální smysl této veličiny," upozorňují brněnští odborníci.

V závěru posudku stojí, že výsledky hygienické studie žádná zdravotní rizika radaru nevylučují: "Z hlediska vlivu na běžné obyvatelstvo prakticky nic neřeší."

Skutečně kvalitní studie by podle vědců brněnské techniky měla především podrobně prozkoumat oblasti, kde jsou hlavní rizika radarového provozu. Mezi ně patří záření postranních rádiových smyček, poruchy systému a selhání obsluhy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy