Vědci objevili v Panamě dosud nepopsaný druh ropuch. Zabíjí je parazitická houba

Aneta Haushalterová Aneta Haushalterová
2. 8. 2021 16:58
Dosud nepopsaný druh ropuch objevil při expedicích do nepřístupných oblastí ve východní části Panamy mezinárodní tým vědců, jehož součástí byl i Milan Veselý z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Objevený druh patří k nejvýraznějším, ale také nejohroženějším na světě.
Mezinárodní tým vědců objevil v těžko přístupné části Panamy dosud nepopsaný druh ropuch rodu Atelopus.
Mezinárodní tým vědců objevil v těžko přístupné části Panamy dosud nepopsaný druh ropuch rodu Atelopus. | Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Jedná se o druh z velmi výrazného rodu Atelopus, který je zároveň jedním z nejohroženějších na světě. Zejména v posledních dvaceti letech vědci zaznamenali velký úbytek a u řady populací dokonce vyhynutí. Podle Milana Veselého je ve většině případů za vymírání zodpovědná parazitická houba, ale také úbytek lesů a ničení původních biotopů. V současnosti je 97 procent známých druhů ropuch tohoto rodu na Červeném seznamu v kategorii ohrožených, kriticky ohrožených nebo vyhynulých.

Tento druh žab žije v oblasti mezi Kostarikou a Bolívií. Patří do něj asi sto uznávaných druhů. Šest z nich se vyskytuje v Panamě a jen jeden na východě země, ve velmi těžko přístupné a neprozkoumané oblasti. Tím je právě tento nově objevený, který vědci nazvali Atelopus fronterizo. "K tomu nás inspirovalo slovo domorodců označující někoho, kdo žije poblíž hranice," popisuje Milan Veselý původ názvu nově vzniklého druhu.

"Zároveň však používají toto označení i pro příslušníky panamské pohraniční vojenské policie sloužící v Dariénu, kteří zajišťují bezpečnost v této neklidné části Panamy. Bez logistické podpory této organizace by byl náš výzkum v některých částech Dariénu nemožný," vysvětluje vědec.

Po důkladné analýze a porovnání vzorků vědci zjistili, že tato výrazná a barevná žába ve skutečnosti není úplně novým nálezem. Ležela bez povšimnutí odborníků více než sto let v depozitářích významných muzeí. Milan Veselý říká, že poprvé byla nalezena pravděpodobně v roce 1911 přírodovědcem Henrym Pitierem. Vědci ji tehdy identifikovali pouze jako poddruh již existujícího druhu. "Nicméně existuje článek z roku 1990, kde je zmínka o třech exemplářích, u nichž už autoři upozorňují, že by se mohlo jednat o nový dosud nepopsaný druh," upozorňuje.

Podle něj není překvapující, že nalezené ropuchy desítky let nikdo nepopsal. "Vzhledem k velké variabilitě barevných vzorů je velmi obtížné vzorky přesně identifikovat. Dnešní moderní technologie nám však umožňují vyřešit i takto obtížné záhady. Díky tomu se nám konečně podařilo druh přesvědčivě definovat," říká Veselý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy