"Mohu potvrdit, že k tomu dnes v noci skutečně došlo. Na případu aktuálně pracujeme," říká mluvčí litoměřické policie Pavla Kofrová. Další podrobnosti však odmítla uvést. Stejně tak podle ní policisté stále pokračují v prošetřování prvního případu, ke kterému došlo v polovině února. Tehdy majitel vyčíslil škodu na 390 tisíc korun.
Ani mluvčí Varnsdorfu Tomáš Secký nemá o noční události o mnoho více informací. "Víme jen, že se to stalo dnes v noci. Údajně byl radar, stejně jako v prvním případě, poškozen pyrotechnikou," říká. Policie použití trhaviny nechtěla komentovat.
Radary jsou v obci v provozu od loňského jara a jsou celkem tři. Obec kvůli nim má však problémy s ministerstvem vnitra. Tomu se nelíbí smlouva o jejich pronájmu, díky které soukromému majiteli radarů připadá z každého zaznamenaného přestupku odměna 290 korun.
Takový způsob úhrady je podle ministerstva v rozporu se silničním zákonem. Při posuzování zákonnosti smlouvy města a soukromé firmy vycházelo z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Podle něj není přípustné, aby třetí osoba měla jakýkoli hmotný zájem na výsledcích měření stacionárního zařízení.
"Obec si tak může pronajmout od soukromých subjektů měřicí zařízení, nicméně částka placená za pronájem těchto zařízení nesmí být odvozena od výsledků měření stacionárního zařízení," řekl mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.
Pokud by město nezjednalo v dané věci nápravu, bylo by podle něj ministerstvo vnitra nuceno přistoupit k podání návrhu na zrušení usnesení o umístění radaru příslušnému správnímu soudu.
Pokud je soukromý subjekt hmotně zainteresován na výsledcích měření stacionárního zařízení, může tato skutečnost podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vytvářet i pochybnost o zákonnosti celého přestupkového řízení, upozornilo ministerstvo vnitra.
Secký k tomu dodává, že město má v plánu situaci napravit a už vypsalo nové výběrové řízení na dodavatele radarů.