Válková: Odchod nebyl mým rozhodnutím, chtělo ho vedení ANO

Domácí Domácí
16. 2. 2015 10:21
Odstupující ministryně spravedlnosti také uvedla, že chtěla odejít o něco později, aby alespoň stihla dotáhnout případ kolem platů soudců.
Jelena Válková
Jelena Válková | Foto: ČTK

Praha - Helena Válková respektuje, že hnutí ANO už ji v čele ministerstva spravedlnosti nechce, nepřeje si ale, aby odchod z funkce byl vydáván za její vlastní úmysl. Podle svých slov se tak rozhodla, protože ji k tomu vyzvalo vedení hnutí.

"Takže ten výsledek je takový – Válková nesplnila naše představy a musí odejít, tak s tím nemám problém a musím odejít. Ale ať to nikdo nevydává za moje svobodné rozhodnutí," řekla deníku Právo v rozhovoru. Svoji rezignaci ale zpět vzít nechce, počká na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana.

Odcházející ministryně spravedlnosti navrhovala pozdější termín rezignace než k 1. březnu, k němuž nakonec odchází. "Navrhla jsem 1. června nebo 1. dubna a nevidím důvod, proč to tajit před veřejností," uvedla.

Odmítá i kritiku, která se na její hlavu snesla především ze strany vedení hnutí ANO. "Je naprostá nepravda, že nemám žádné manažerské zkušenosti. Založila jsem tady pobočku německé firmy – nejlepší právnické nakladatelství v té době – a od roku 1993 jsem ji vedla jako generální ředitelka. Do roku 2011 jsem vedla katedru trestního práva – zeptejte se, jaké měla renomé," reaguje Válková především na prohlášení Andreje Babiše ze dne rezignace ministryně.

Válková v rozhovoru popisuje, jak si všimla několika kritických článků vůči její práci, které vyšly v Lidových novinách, jejichž majitelem je právě její nadřízený Andrej Babiš. Články podle ní měly velký vliv na chod resortu.

"Posledních několik měsíců bylo často poznamenáno tím, že jsem otevřela Lidové noviny a našla jsem tam článek, který negativně vypovídal o nějaké mé chybě, kterou jsem udělala v minulosti. Takže to byla taková recyklace údajných chyb," vzpomíná.

Ministryně uvádí, že některé chyby, které noviny zmiňovaly, byly domnělé. "Nikdo nic nenamítal, přesto vycházely články a byla jsem často předmětem kritiky v tom smyslu, že na tu justici je třeba jít razantněji, že se nemám kamarádit s představiteli justice, kteří vlastně řídí ministerstvo spravedlnosti," dodává.

Protože kritika neustávala, rozhodla se Válková zavolat Babišovi a celou věc s ním probrat. "A on mi sdělil, že představou hnutí ANO je, abych skončila co nejdříve, protože medializací mé osoby je negativně poškozováno hnutí ANO," řekla Válková. Babiš jí prý odvětil, že hnutí není spokojeno s její prací, protože není dostatečně rezolutní, neumí si bouchnout do stolu a nemá tah na branku.

 

Právě se děje

Další zprávy