Střet v ANO: Kluci z plakátu bojují s kluky z Agrofertu

Lucie Stuchlíková Václav Dolejší, Lucie Stuchlíková
13. 2. 2015 6:26
Ve vládním hnutí vicepremiéra Andreje Babiše se dva týdny před volebním sjezdem odehrává bitva o moc. Ve hře jsou křesla místopředsedů a reputace ANO. Bude politickou divizí Agrofertu?
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Víte, jak v hnutí ANO poznáte bývalé zaměstnance společnosti Agrofert od ostatních? Ti první říkají Andreji Babišovi šéfe a ti druzí předsedo. Dva týdny před volebním sjezdem už ani tak nejde o vtip jako spíš o popis vyhecované atmosféry v hnutí.

Středeční partyzánský pokus odvolat poslance Jiřího Zlatušku z postu šéfa sněmovního výboru pro školství vlastními kolegy z ANO byl jen dalším útokem na "kluky z plakátu“. Neboli na známé tváře, jako jsou Zlatuška, Martin Stropnický nebo Martin Komárek, které Babiš přivedl do hnutí a v předvolební kampani s nimi v bílých košilích pózoval na billboardech.

Bitva o místopředsedy

Skupina lidí, jež do ANO přišla zvenčí, vede před sjezdem tvrdý boj s lidmi, kteří do hnutí přešli z Agrofertu - Babišova podnikatelského impéria. Ve sporu jde o obsazení pěti místopředsednických křesel.

"Myslím, že naše hnutí stojí na křižovatce. Pokud po sněmu zvítězí lidé, kteří jen intrikaří, rychle skončíme jako bývalé velké politické strany," říká poslanec Ivan Pilný.

Do první party kromě zmíněných kluků z plakátu patří právě poslanci jako Pilný, Martin Kolovratník, David Kasal nebo odstupující ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Jejich cílem je, aby měli své zástupce v čele ANO, které podle nich nemá být vnímáno jen jako politická divize Agrofertu.

Proti nim stojí silná skupina v čele s šéfem poslanecké frakce Jaroslavem Faltýnkem. Patří sem i šéfka pražské organizace Radmila Kleslová, poslanci Jan Volný, Stanislav Pfléger, Ladislav Okleštěk nebo Ivana Dobešová.

Právě Dobešová, ředitelka Střední zemědělské školy v Benešově dlouhodobě spolupracující s Agrofertem, využila středečních zmatků a vystartovala proti Zlatuškovi. O jejím plánu dopředu věděl i šéf poslanců Faltýnek.

Babiš do boje nezasahuje

Večer hnutí neobvyklý pokus o odstřel vlastního člověka zase vzalo zpět, ale nedůvěra mezi oběma tábory se ještě prohloubila. Samotný lídr Andrej Babiš zatím výrazně do jejich střetu nezasahuje, nechává tomu volný průběh.

Nejviditelnější střet na sněmu bude o post prvního místopředsedy, o nějž se utkají Jaroslav Faltýnek s ministrem obrany Martinem Stropnickým. Některé schůze místních buněk ANO kvůli tomu dokonce navštívil personální ředitel Agrofertu Daniel Rubeš (sám řadový člen hnutí) a přimlouval se za nominaci pro Faltýnka.

"Jistá polarizace v politickém hnutí je zdravá. Musíme být pestrý tým, pokud máme ambici oslovit až k třiceti procentům voličů," říká ministr Martin Stropnický.

Úplně nejvíc dráždí "neagrofertní" skupinu šéfka pražského ANO Radmila Kleslová, věrná Babišova pobočnice a před listopadem 1989 kádrová rezerva rozvědky.

"Paní Kleslová má kontroverzní pověst, její zvolení místopředsedkyní by navenek poškodilo důvěryhodnost našeho hnutí," říká Martin Kolovratník. Podobně mluví Ivan Pilný.

Lidé kolem Faltýnka a Kleslové odmítají dělení "podle firemního původu". Své oponenty ale obviňují, že málo pracují pro hnutí, nejsou týmovými a loajálními hráči a jde jim jen o vlastní popularitu.

"Místopředsedy hnutí by měli být především lidé, kteří na to mají prostor. Já si až tak úplně nemyslím, že ministr má tolik času, aby mohl pracovat pro stranu," kritizuje Stropnického ambici poslanec Jan Volný, který je považovaný za nejskalnějšího. Svého šéfa Babiše rád oslovuje familiárně "Andy".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy