Střet v ANO: Kluci z plakátu bojují s kluky z Agrofertu

Lucie Stuchlíková Václav Dolejší, Lucie Stuchlíková
13. 2. 2015 6:26
Ve vládním hnutí vicepremiéra Andreje Babiše se dva týdny před volebním sjezdem odehrává bitva o moc. Ve hře jsou křesla místopředsedů a reputace ANO. Bude politickou divizí Agrofertu?
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Víte, jak v hnutí ANO poznáte bývalé zaměstnance společnosti Agrofert od ostatních? Ti první říkají Andreji Babišovi šéfe a ti druzí předsedo. Dva týdny před volebním sjezdem už ani tak nejde o vtip jako spíš o popis vyhecované atmosféry v hnutí.

Středeční partyzánský pokus odvolat poslance Jiřího Zlatušku z postu šéfa sněmovního výboru pro školství vlastními kolegy z ANO byl jen dalším útokem na "kluky z plakátu“. Neboli na známé tváře, jako jsou Zlatuška, Martin Stropnický nebo Martin Komárek, které Babiš přivedl do hnutí a v předvolební kampani s nimi v bílých košilích pózoval na billboardech.

Bitva o místopředsedy

Skupina lidí, jež do ANO přišla zvenčí, vede před sjezdem tvrdý boj s lidmi, kteří do hnutí přešli z Agrofertu - Babišova podnikatelského impéria. Ve sporu jde o obsazení pěti místopředsednických křesel.

"Myslím, že naše hnutí stojí na křižovatce. Pokud po sněmu zvítězí lidé, kteří jen intrikaří, rychle skončíme jako bývalé velké politické strany," říká poslanec Ivan Pilný.

Do první party kromě zmíněných kluků z plakátu patří právě poslanci jako Pilný, Martin Kolovratník, David Kasal nebo odstupující ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Jejich cílem je, aby měli své zástupce v čele ANO, které podle nich nemá být vnímáno jen jako politická divize Agrofertu.

Proti nim stojí silná skupina v čele s šéfem poslanecké frakce Jaroslavem Faltýnkem. Patří sem i šéfka pražské organizace Radmila Kleslová, poslanci Jan Volný, Stanislav Pfléger, Ladislav Okleštěk nebo Ivana Dobešová.

Právě Dobešová, ředitelka Střední zemědělské školy v Benešově dlouhodobě spolupracující s Agrofertem, využila středečních zmatků a vystartovala proti Zlatuškovi. O jejím plánu dopředu věděl i šéf poslanců Faltýnek.

Babiš do boje nezasahuje

Večer hnutí neobvyklý pokus o odstřel vlastního člověka zase vzalo zpět, ale nedůvěra mezi oběma tábory se ještě prohloubila. Samotný lídr Andrej Babiš zatím výrazně do jejich střetu nezasahuje, nechává tomu volný průběh.

Nejviditelnější střet na sněmu bude o post prvního místopředsedy, o nějž se utkají Jaroslav Faltýnek s ministrem obrany Martinem Stropnickým. Některé schůze místních buněk ANO kvůli tomu dokonce navštívil personální ředitel Agrofertu Daniel Rubeš (sám řadový člen hnutí) a přimlouval se za nominaci pro Faltýnka.

"Jistá polarizace v politickém hnutí je zdravá. Musíme být pestrý tým, pokud máme ambici oslovit až k třiceti procentům voličů," říká ministr Martin Stropnický.

Úplně nejvíc dráždí "neagrofertní" skupinu šéfka pražského ANO Radmila Kleslová, věrná Babišova pobočnice a před listopadem 1989 kádrová rezerva rozvědky.

"Paní Kleslová má kontroverzní pověst, její zvolení místopředsedkyní by navenek poškodilo důvěryhodnost našeho hnutí," říká Martin Kolovratník. Podobně mluví Ivan Pilný.

Lidé kolem Faltýnka a Kleslové odmítají dělení "podle firemního původu". Své oponenty ale obviňují, že málo pracují pro hnutí, nejsou týmovými a loajálními hráči a jde jim jen o vlastní popularitu.

"Místopředsedy hnutí by měli být především lidé, kteří na to mají prostor. Já si až tak úplně nemyslím, že ministr má tolik času, aby mohl pracovat pro stranu," kritizuje Stropnického ambici poslanec Jan Volný, který je považovaný za nejskalnějšího. Svého šéfa Babiše rád oslovuje familiárně "Andy".

 

Právě se děje

před 13 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy