Zeman: Mohl jsem ukázat svou sílu, ale Válková se "podělala"

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2015 22:25
Prezident Miloš Zeman zváží, zda přijme rezignaci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).
Foto: Aktuálně.cz

Praha / Abú Zabí - Prezident Miloš Zeman zváží, zda přijme rezignaci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). Připomněl, že ji může odmítnout.

Televize Prima přinesla ve Zprávách šot pořízený během Zemanovy návštěvy ve Spojených arabských emirátech. Prezident v něm v neoficiálním hovoru se svým ředitelem zahraničního odboru Hynkem Kmoníčkem říká: "Válková se mimochodem podělala. Já jí nabídl pomocnou ruku a ona to odpískala." Pak ještě zklamaně dodává: "Mohl jsem tím demonstrovat svoji sílu a ona se vzdala."

Po příletu ze Spojených arabských emirátů novinářům řekl, že se ohledně Válkové s Andrejem Babišem dohodl. "Já jsem zvyklý vždy dodržovat dohody, které s někým uzavřu. V tom problém nevidím," poznamenal.

"Problém vidím v tom, že teprve po setkání s paní ministryní Válkovou jsem získal přesnější informace o přesnějších důvodech a okolnostech její rezignace. A poněkud lituji, že tyto informace si neopatřil pan premiér Sobotka, třebaže povinností premiéra je zabývat se osudy všech ministrů jeho vlády bez ohledu na to, z jaké politické strany přicházejí," dodal prezident.

Před rozhodnutím se chce sejít s kandidátem na post ministra Robertem Pelikánem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, který Pelikána navrhl, řekl během návštěvy Spojených arabských emirátů.

"Tohle politikaření nemám rád. Prezident by měl uplatňovat své kompetence v zájmu dobrého fungování státu, ne v zájmu mocenských hrátek," reagoval na prezidentova slova na facebooku premiér Bohuslav Sobotka.

Babiš z Vídně napsal, že mu Zeman potvrdil, že bude respektovat koaliční dohodu. O tom, že se chce s Pelikánem sejít, prezident šéfa ANO prý informoval už v pondělí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) míní, že by Zeman měl respektovat rozhodnutí Válkové skončit. Po páteční schůzce s Robertem Pelikánem oznámil, že jej prezidentovi do ministerské funkce navrhne. Učiní tak ale, až se vyjasní postoj Miloše Zemana k odvolání Válkové.

Respektujte rozhodnutí

Premiér zdůraznil, že odpovědnost za personální složení vlády má předseda vlády, nikoliv prezident. "Pan prezident by se měl zachovat odpovědně a demisi paní Válkové přijmout," prohlásil. Pokud by Zeman demisi nepřijal, Sobotka mu pošle návrh na odvolání Válkové. Prezident pak podle něj v takovém případě nebude mít jinou možnost, než ministryni odvolat.

"Především je to rozhodnutí paní ministryně Válkové, která už nechce dále vykonávat funkci ministryně spravedlnosti, a v takovémto případě by prezident republiky měl respektovat rozhodnutí ministra. Myslím si, že nelze proti vůli ministra nutit k tomu, aby setrvával v úřadě, který nechce zastávat," řekl dopoledne Sobotka. V minulosti podle něj v podobných případech vždy prezident vyhověl přání ministra. Nepočítá s tím, že by se kvůli tomu měl se Zemanem sejít.

"Ano, prezident se chce potkat s panem Pelikánem. O tom mě v pondělí informoval. Je to jeho právo. Zároveň mi potvrdil, že bude respektovat koaliční dohodu," sdělil Babiš.

Válková podala demisi v úterý, den před tím byla na schůzce s prezidentem. Před ní řekla, že začíná být děním okolo své osoby znechucená. Ještě před ministryní jednal se Zemanem i Babiš, který se k setkání s prezidentem nevyjádřil. Válková dlouhodobě čelila kritice kvůli skluzu legislativních prací i své personální politice. Opozice ale poukazuje na to, že za současný stav resortu nese odpovědnost i první náměstek Válkové Pelikán.

Právníci: Zeman by měl rezignaci přijmout

Zeman by měl rezignaci Válkové přijmout, shodují se ústavní právníci. Odchod z vlády je jejím rozhodnutím, kterému prezident nemůže bránit proti její vůli. Samotné odmítání rezignace ale podle nich ústava nevylučuje.

Odborník na ústavní právo Jan Wintr řekl, že případným odmítáním rezignace se může prezident snažit ministrovi jeho krok rozmlouvat. V minulosti se to podle něj také dělo, připomněl Zemanova předchůdce Václava Havla. Ten v roce 1997 odmítl přijmout rezignaci tehdejšího minstra vnitra Jana Rumla (tehdy ODS), jenž rozhodnutí akceptoval a ve funkci zůstal. Podle Wintra prezident naopak musí přijmout odvolání člena vlády, se kterým přijde premiér.

Podle dalšího odborníka Vladimíra Balaše bude muset prezident rezignaci ministryně spravedlnosti přijmout. "Myslím si, že když za ním předseda vlády (s demisí) přijde, tak nemůže udělat nic jiného," řekl Balaš.

Prezident by neměl nechat ministryni ve funkci proti své vůli, když se sama rozhodla rezignovat. Nyní jde prý ze strany Zemana spíše o politické gesto, kterým může naznačovat své pochybnosti nad výměnou v čele resortu spravedlnosti. "Možná si myslí, že je to menší zlo než její případný nástupce," podotkl Balaš.

Ústava však podle něj nehovoří o tom, že prezident může demisi odmítnout. Teoreticky by prý ale mohl Zeman odchod ministryně oddalovat podobně jako loňské jmenování vlády. Tím by třeba mohl dát prostor premiérovi, aby zvážil všechna "pro a proti".

Ústavní právník Jan Kysela řekl, že prezident sice má teoreticky možnost odchod Válkové odmítnout, je to ale prý těžko představitelné. "Pokud je demise vážně míněná a podpořená stanoviskem předsedy vlády, těžko si lze představit, že by ji prezident nepřijal, jakkoliv striktně vzato to ústava nevylučuje," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy