Pelikán vstoupí do ANO. Musím oplatit důvěru, říká

Vojtěch Blažek
16. 2. 2015 9:54
Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán si chce nejdřív přečíst stanovy vládního hnutí. Pětatřicetiletý právník a dosavadní ministerský náměstek dosud s žádnou stranou spojený nebyl.
Robert Pelikán celý rozhovor
Robert Pelikán celý rozhovor | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Robert Pelikán, který se má od prvního března stát novým ministrem spravedlnosti, podá přihlášku do ANO.

Náměstek současné ministryně Heleny Válkové v rozhovoru pro Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz řekl, že si nejdřív přečte stanovy a pak "zřejmě do ANO vstoupí."

"Chci, protože mi to připadá čisté. Přijal jsem nominaci hnutí na politickou funkci a myslím, že by tedy bylo správné, abych s ANO projevil sounáležitost," vysvětlil Pelikán.

Pětatřicetiletý Pelikán dosud s žádnou stranou spojený nebyl. Loni po volbách si ho ale vybral šéf hnutí ANO Andrej Babiš do čela právní sekce na ministerstvu financí.

V červnu, když rezignovala Hana Marvanová, ho dosadil na uvolněné místo na ministerstvu spravedlnosti. A když nyní ANO odepsalo ministryni Helenu Válkovou kvůli chabým výsledkům, Pelikán má resort převzít.

Mimochodem, je to třetí případ, kdy nestraníci ve vysokých funkcích za ANO vstupují do hnutí. Přihlášku nedávno vyplnila pražská primátorka Adriana Krnáčová nebo právě ministryně Válková.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy