Babiš se zbavuje Válkové křupansky, zaútočil Kalousek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 2. 2015 15:07
Opozice okamžitě využila odchod ministryně spravedlnosti k ataku na Andreje Babiše, ale i premiéra Bohuslava Sobotku. Přidali se také někteří členové koalice.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Opoziční strany, ale i někteří členové těch koaličních kritizují dění okolo ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), kterou odstřelil šéf hnutí Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman očekává nejpozději do začátku března její demisi.

Kritické ohlasy vzbuzuje nejen aktuální situace na ministerstvu spravedlnosti, ale i osoba pravděpodobného nástupce Válkové Roberta Pelikána, který je nyní náměstkem Válkové.

Podle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga je Pelikán zodpovědný za nejstinnější stránky fungování resortu. Místopředseda strany Miroslav Kalousek pak způsob, jakým se Babiš zbavuje ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, označil za křupanský.

"Lidský způsob zbavování se ministryně spravedlnosti ze strany jejího předsedy je mimo jakoukoliv kritiku. Ty věci se dají dělat a také se dělávají mnohem noblesněji než tím neskutečně křupanským způsobem, který jsme mohli sledovat," uvedl Kalousek.

Bývalý ministr spravedlnosti za ODS a nynější europoslanec Jiří Pospíšil na svůj twitterový účet napsal, že Robert Pelikán jako ministr není dobrým řešením. "Je minimálně spoluodpovědný za špatný výkon ministerstva pod vedením H. Válkové," napsal Pospíšil.

Podle Martina Plíška (TOP 09), který zasedá ve sněmovním ústavněprávním výboru, je personální změna na čele krokem "z bláta do louže". "Nominace Roberta Pelikána svědčí o tom, že se situace na ministerstvu spravedlnosti k lepšímu v dohledné době příliš nezmění," domnívá se.

Fiala: Sobotka strká hlavu od písku

Šéf ODS Petr Fiala vyčetl nečinnost premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). A použil přitom slovní hříčku, která se dotkla nejen situace okolo ministryně, ale i konfliktu na Ukrajině. Podle Fialy Sobotka "strká hlavu do písku před válkou i Válkovou".

Fiala pokládá za nepřijatelné tvrzení Sobotky, že výměna Válkové je pouze věcí hnutí ANO. "Takto se premiér nemůže vyhýbat řešení problémů," soudí předseda ODS.

K samotnému odchodu Válkové uvedl, že bylo jen otázkou času, kdy Andrej Babiš pozná, že Válková není schopná resort zvládnout, na což ODS podle Fialy upozorňovala už v minulosti. Jako nevhodný nicméně odmítl způsob oznámení konce ministryně v době, kdy ona je hospitalizována se zápalem plic.

Když náměstek maže schody...

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se zase pozastavil nad avizovaným nástupcem Válkové. Robert Pelikán byl podle Stanjury vyslán na ministerstvo jako "osobní vyslanec Babiše" s cílem převzít resort.

"Jeho kvalifikací je to, že je věrný Andreji Babišovi," tvrdí Stanjura, který na Twitter ještě napsal: "Když ministryni (Válková) dlouhodobě maže schody její náměstek (Pelikán vyslaný Babišem), je jasné, že ji nakonec vystřídá."

"To bylo řečí o příchodu skutečných odborníků," poznamenal Stanjura s tím, že je Babiš "skvělý personalista".

Nahrazení Válkové Pelikánem by osobně nepokládal za žádnou změnu člen výboru Jan Chvojka (ČSSD). "První náměstek jako přímý podřízený ministryně odpovídá za neduhy resortu stejně jako ministryně," napsal na facebookovém profilu.

Pravděpodobný odchod Válkové vcelku mrzí ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). V ministryni prý viděl enormní zájem věci zvládat.

Mocenský zápas, tvrdí komunisté

Komunisté pak pokládají konec Válkové za mocenský zápas stavovských komor či lobbistických skupin se zájmy v resortu.

"Vnímáme to jako mocenský zápas jednotlivých stavovských komor či lobbistických skupin, které se střetávají v zájmech kolem ministerstva spravedlnosti," komentoval poslanec KSČM Stanislav Grospič. Práci Válkové označil za nevýraznou.

Válková dlouhodobě čelí kritice kvůli neplnění legislativního plánu i své personální politice. Podle Babiše sama Válková dospěla k názoru, že splnila svoji misi a odejde z funkce. Její rezignaci očekával už v pondělí, kdy Válková uvedla, že začíná být znechucená děním okolo své osoby.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy