Válková mě odvolala nezákonně, tvrdí exšéf Vězeňské služby

ČTK ČTK
7. 4. 2014 17:34
Ministryně Dohnalovi prý vytýká i věci, které se staly ještě za předchozího vedení.
Petr Dohnal
Petr Dohnal | Foto: Vězeňská služba

Praha - Odvolaný šéf Vězeňské služby Petr Dohnal považuje rozhodnutí ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) o svém odvolání za bezdůvodné a nezákonné.

Ministryně mu prý vytýká i věci, které se staly ještě za předchozího vedení. Dohnal se cítí poškozen na cti, bránit se chce "všemi dostupnými právními kroky", řekl novinářům.

Válková Dohnala odvolala v pátek, řízením sboru pověřila šéfa věznice Rapotice Pavla Ondráška. Válková následně řekla, že kompetenci k odvolání Dohnala měla.

"Za téměř 23 let služby u Vězeňské služby a mnoholeté manažerské praxi jsem zažil a osobně poznal mnoho ministrů spravedlnosti. Nikdy jsem však nezažil, že by se zde na ministerstvu spravedlnosti porušoval zákon. Toto se změnilo po příchodu ministryně Válkové," řekl Dohnal.

Je mu prý vytýkáno například protiprávní rozdělení zakázky na stejnokrojové bundy, což se ale podle něj stalo ještě za předchozího vedení. "Já s tím nemám vůbec nic společného. Spatřuji v tom jednoznačně zlý úmysl," podotkl Dohnal.

"Nic takového není pravda," reagovala Válková. Podle ní Dohnal nedostatečně prováděl kontrolní činnost nebo nečinil kroky, které by vedly k nápravě předchozích nedostatků ve Vězeňské službě. Uvedla, že Dohnal se má obrátit na soud, který má rozhodnout.

Dvojnásobná kontrola

Upozornil, že veřejnoprávní kontrola hospodaření Vězeňské služby nezjistila žádné závažné nebo systémové pochybení.

"Když bylo jasné, že tato kontrola nic zásadního nenajde, byla nařízena další, tentokrát na správní a spisovou službu," řekl Dohnal.

Druhá kontrola prý byla ukončena v pátek a s jejím výsledkem byl seznámen asi 15 minut před svým odvoláním. Nedostal tedy ani zákonných 15 dnů na připomínky a námitky.

Řízení o odvolání Dohnala zahájila Válková v únoru, protože nebyla spokojena s jeho přístupem k ministerské kontrole. Část expertů však vyjádřila názor, že ministryně šéfa Vězeňské služby odvolat nemůže, pokud při kontrole neshledá přímo porušení zákona.

Válková si po zahájení kontroly Vězeňské služby vysloužila za svůj postup vůči Dohnalovi kritiku poslanců opozičních TOP 09 a ODS. Za svého nadřízeného se po zahájení kontroly postavilo i několik desítek ředitelů a ředitelek věznic.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy