Šéfové věznic stojí za Dohnalem, zasáhnout má vláda

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 2. 2014 17:31
Pod dopisem na podporu ředitele Vězeňské služby jsou více než čtyři desítky podpisů.
Foto: Vězeňská služba

Praha - Několik desítek ředitelů a ředitelek věznic se postavilo za šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, o jehož odvolání usiluje nová ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Premiérovi, vládě a Parlamentu proto zaslali otevřený dopis, ve kterém je žádají, aby v celé situaci zasáhli.

Válková v pátek ohlásila, že zahájila řízení o odvolání Dohnala, zdůvodňovala to nedůsledným přístupem ředitelství ke kontrole, kterou tam nařídila. Dohnal to odmítl jako záminku, kvůli tvrzení, že bránil kontrole, podá trestní oznámení.

Tvrdí, že jde o odstranění nepohodlného ředitele. Podle něj začala Válková jeho funkci nabízet ředitelům věznic ještě předtím, než si úřad převzala.

A za Dohnala se nyní postavily i desítky šéfů věznic, vazebních věznic i odborů na generálním ředitelství Vězeňské služby. Ve svém dopise vyjadřují znepokojení nad situací a způsobem, jakým by měl být Dohnal odvolán.

"Vězeňská služba České republiky za jeho působení v čele tohoto sboru dosáhla významných a nezpochybnitelných úspěchů, především v oblasti humanizace českého vězeňství, které vedly k pozdvižení prestiže celé této složky," vysvětlují v dopise.

Ředitelé podle svých slov doufají, že premiér, vláda a Parlament nebudou jen nečinně nepřihlížet "snaze o účelovou a nestandardní změnu na klíčovém prostu pro zajištění vnitřní bezpečnosti státu, neboť Vězeňská služba nepřetržitě střeží také nejnebezpečnější pachatele nejzávažnější trestné činnosti a takovéto účelové změny si nezaslouží".

Válková: s řediteli se nemá scházet

První adresát dopisu, premiér Bohuslava Sobotka (ČSSD), se do dění vložil již v pondělí, sešel se s Válkovou i Dohnalem. Po schůzkách jen vyjádřil naději, že ministerstvo bude jednat v souladu se zákony.

"Já v této kauze nechci a ani nebudu hrát roli soudce," dodal v úterý Sobotka. "Já jsem požádal jak paní Válkovou, tak generálního ředitele Vězeňské služby o maximální míru profesionality z hlediska přístupu k tomu problému, který se nyní objevil," uvedl s tím, že on sám do správního řízení vstupovat nebude. "Další postup je na rozhodnutí paní ministryně Válkové," podotkl.

Válková o situaci informovala i své stranické kolegy z poslaneckého klubu. Předseda klubu Jaroslav Faltýnek i šéf ANO a vicepremiér Andrej Babiš pak novinářům řekli, že ministryně má plnou podporu klubu. "Je pravda, že možná přicházíme s nestandardními řešeními, ale není čas," uvedl Faltýnek. Informace, které od ministryně mají, jsou podle Faltýnka závažné.

Válková v pondělí prohlásila, že ve své kritice vychází z podkladů od kontrolorů ministerstva. Dokumenty, které si ministerstvo v rámci kontroly vyžádalo, podle ní Vězeňská služba předávala pozdě nebo neúplné. "Dokonce jeden nebyl po týdnu od požadavku předán vůbec," řekla.

Upozornila také na to, že řízení může nebo nemusí skončit odvoláním Dohnala. Razantní postup ale zvolila i proto, aby spolupráce při kontrole začala fungovat k její spokojenosti.

"V současné době je situace velmi napjatá a ta důvěra samozřejmě klesla. Myslím, že oboustranně pan generální ředitel si těžko asi dovede představit nějakou užší spolupráci s ministryní, která o něm takto hovoří, a já si zase těžko dovedu představit užší spolupráci s někým, kdo si svolá v pracovní době všechny ředitele věznic a vazebních věznic a informuje o mých jemně řečeno nestandardních postupech," uvedla v rozhovoru pro rádio Impuls.

Nic nepodepisovat

Válková se totiž od Dohnalova podřízeného o schůzce dozvěděla a Vězeňskou službu proto navštívila.

Podle ní Dohnal před šéfy věznic označoval její postup za nespravedlivý a zpochybňoval její autoritu, účastníkům schůzky proto řekla, že si takto nepředstavuje plnění pracovních povinností. Není podle ní správné svolávat za státní peníze poradu, aby na ní vyjadřovali nesouhlas s kroky nadřízeného.

Podle ČTK Válková na setkání shromážděným šéfům věznic popsala, proč a jak postupuje. Oznámila jim rovněž, že jako ministryně spravedlnosti s okamžitou platností zastavuje všechny personální změny a výběrová řízení, která se měla konat, například již tento týden na místo ředitele jedné z věznic.

Veškeré úkony, jednání i případné podpisy nějakých dokumentů, které by na takové poradě vznikly, by prý považovala za porušení jejich povinností podle služebního zákona.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy