Šéfové věznic stojí za Dohnalem, zasáhnout má vláda

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 2. 2014 17:31
Pod dopisem na podporu ředitele Vězeňské služby jsou více než čtyři desítky podpisů.
Foto: Vězeňská služba

Praha - Několik desítek ředitelů a ředitelek věznic se postavilo za šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, o jehož odvolání usiluje nová ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Premiérovi, vládě a Parlamentu proto zaslali otevřený dopis, ve kterém je žádají, aby v celé situaci zasáhli.

Válková v pátek ohlásila, že zahájila řízení o odvolání Dohnala, zdůvodňovala to nedůsledným přístupem ředitelství ke kontrole, kterou tam nařídila. Dohnal to odmítl jako záminku, kvůli tvrzení, že bránil kontrole, podá trestní oznámení.

Tvrdí, že jde o odstranění nepohodlného ředitele. Podle něj začala Válková jeho funkci nabízet ředitelům věznic ještě předtím, než si úřad převzala.

A za Dohnala se nyní postavily i desítky šéfů věznic, vazebních věznic i odborů na generálním ředitelství Vězeňské služby. Ve svém dopise vyjadřují znepokojení nad situací a způsobem, jakým by měl být Dohnal odvolán.

"Vězeňská služba České republiky za jeho působení v čele tohoto sboru dosáhla významných a nezpochybnitelných úspěchů, především v oblasti humanizace českého vězeňství, které vedly k pozdvižení prestiže celé této složky," vysvětlují v dopise.

Ředitelé podle svých slov doufají, že premiér, vláda a Parlament nebudou jen nečinně nepřihlížet "snaze o účelovou a nestandardní změnu na klíčovém prostu pro zajištění vnitřní bezpečnosti státu, neboť Vězeňská služba nepřetržitě střeží také nejnebezpečnější pachatele nejzávažnější trestné činnosti a takovéto účelové změny si nezaslouží".

Válková: s řediteli se nemá scházet

První adresát dopisu, premiér Bohuslava Sobotka (ČSSD), se do dění vložil již v pondělí, sešel se s Válkovou i Dohnalem. Po schůzkách jen vyjádřil naději, že ministerstvo bude jednat v souladu se zákony.

"Já v této kauze nechci a ani nebudu hrát roli soudce," dodal v úterý Sobotka. "Já jsem požádal jak paní Válkovou, tak generálního ředitele Vězeňské služby o maximální míru profesionality z hlediska přístupu k tomu problému, který se nyní objevil," uvedl s tím, že on sám do správního řízení vstupovat nebude. "Další postup je na rozhodnutí paní ministryně Válkové," podotkl.

Válková o situaci informovala i své stranické kolegy z poslaneckého klubu. Předseda klubu Jaroslav Faltýnek i šéf ANO a vicepremiér Andrej Babiš pak novinářům řekli, že ministryně má plnou podporu klubu. "Je pravda, že možná přicházíme s nestandardními řešeními, ale není čas," uvedl Faltýnek. Informace, které od ministryně mají, jsou podle Faltýnka závažné.

Válková v pondělí prohlásila, že ve své kritice vychází z podkladů od kontrolorů ministerstva. Dokumenty, které si ministerstvo v rámci kontroly vyžádalo, podle ní Vězeňská služba předávala pozdě nebo neúplné. "Dokonce jeden nebyl po týdnu od požadavku předán vůbec," řekla.

Upozornila také na to, že řízení může nebo nemusí skončit odvoláním Dohnala. Razantní postup ale zvolila i proto, aby spolupráce při kontrole začala fungovat k její spokojenosti.

"V současné době je situace velmi napjatá a ta důvěra samozřejmě klesla. Myslím, že oboustranně pan generální ředitel si těžko asi dovede představit nějakou užší spolupráci s ministryní, která o něm takto hovoří, a já si zase těžko dovedu představit užší spolupráci s někým, kdo si svolá v pracovní době všechny ředitele věznic a vazebních věznic a informuje o mých jemně řečeno nestandardních postupech," uvedla v rozhovoru pro rádio Impuls.

Nic nepodepisovat

Válková se totiž od Dohnalova podřízeného o schůzce dozvěděla a Vězeňskou službu proto navštívila.

Podle ní Dohnal před šéfy věznic označoval její postup za nespravedlivý a zpochybňoval její autoritu, účastníkům schůzky proto řekla, že si takto nepředstavuje plnění pracovních povinností. Není podle ní správné svolávat za státní peníze poradu, aby na ní vyjadřovali nesouhlas s kroky nadřízeného.

Podle ČTK Válková na setkání shromážděným šéfům věznic popsala, proč a jak postupuje. Oznámila jim rovněž, že jako ministryně spravedlnosti s okamžitou platností zastavuje všechny personální změny a výběrová řízení, která se měla konat, například již tento týden na místo ředitele jedné z věznic.

Veškeré úkony, jednání i případné podpisy nějakých dokumentů, které by na takové poradě vznikly, by prý považovala za porušení jejich povinností podle služebního zákona.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy