Šéfové věznic stojí za Dohnalem, zasáhnout má vláda

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 2. 2014 17:31
Pod dopisem na podporu ředitele Vězeňské služby jsou více než čtyři desítky podpisů.
Foto: Vězeňská služba

Praha - Několik desítek ředitelů a ředitelek věznic se postavilo za šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, o jehož odvolání usiluje nová ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Premiérovi, vládě a Parlamentu proto zaslali otevřený dopis, ve kterém je žádají, aby v celé situaci zasáhli.

Válková v pátek ohlásila, že zahájila řízení o odvolání Dohnala, zdůvodňovala to nedůsledným přístupem ředitelství ke kontrole, kterou tam nařídila. Dohnal to odmítl jako záminku, kvůli tvrzení, že bránil kontrole, podá trestní oznámení.

Tvrdí, že jde o odstranění nepohodlného ředitele. Podle něj začala Válková jeho funkci nabízet ředitelům věznic ještě předtím, než si úřad převzala.

A za Dohnala se nyní postavily i desítky šéfů věznic, vazebních věznic i odborů na generálním ředitelství Vězeňské služby. Ve svém dopise vyjadřují znepokojení nad situací a způsobem, jakým by měl být Dohnal odvolán.

"Vězeňská služba České republiky za jeho působení v čele tohoto sboru dosáhla významných a nezpochybnitelných úspěchů, především v oblasti humanizace českého vězeňství, které vedly k pozdvižení prestiže celé této složky," vysvětlují v dopise.

Ředitelé podle svých slov doufají, že premiér, vláda a Parlament nebudou jen nečinně nepřihlížet "snaze o účelovou a nestandardní změnu na klíčovém prostu pro zajištění vnitřní bezpečnosti státu, neboť Vězeňská služba nepřetržitě střeží také nejnebezpečnější pachatele nejzávažnější trestné činnosti a takovéto účelové změny si nezaslouží".

Válková: s řediteli se nemá scházet

První adresát dopisu, premiér Bohuslava Sobotka (ČSSD), se do dění vložil již v pondělí, sešel se s Válkovou i Dohnalem. Po schůzkách jen vyjádřil naději, že ministerstvo bude jednat v souladu se zákony.

"Já v této kauze nechci a ani nebudu hrát roli soudce," dodal v úterý Sobotka. "Já jsem požádal jak paní Válkovou, tak generálního ředitele Vězeňské služby o maximální míru profesionality z hlediska přístupu k tomu problému, který se nyní objevil," uvedl s tím, že on sám do správního řízení vstupovat nebude. "Další postup je na rozhodnutí paní ministryně Válkové," podotkl.

Válková o situaci informovala i své stranické kolegy z poslaneckého klubu. Předseda klubu Jaroslav Faltýnek i šéf ANO a vicepremiér Andrej Babiš pak novinářům řekli, že ministryně má plnou podporu klubu. "Je pravda, že možná přicházíme s nestandardními řešeními, ale není čas," uvedl Faltýnek. Informace, které od ministryně mají, jsou podle Faltýnka závažné.

Válková v pondělí prohlásila, že ve své kritice vychází z podkladů od kontrolorů ministerstva. Dokumenty, které si ministerstvo v rámci kontroly vyžádalo, podle ní Vězeňská služba předávala pozdě nebo neúplné. "Dokonce jeden nebyl po týdnu od požadavku předán vůbec," řekla.

Upozornila také na to, že řízení může nebo nemusí skončit odvoláním Dohnala. Razantní postup ale zvolila i proto, aby spolupráce při kontrole začala fungovat k její spokojenosti.

"V současné době je situace velmi napjatá a ta důvěra samozřejmě klesla. Myslím, že oboustranně pan generální ředitel si těžko asi dovede představit nějakou užší spolupráci s ministryní, která o něm takto hovoří, a já si zase těžko dovedu představit užší spolupráci s někým, kdo si svolá v pracovní době všechny ředitele věznic a vazebních věznic a informuje o mých jemně řečeno nestandardních postupech," uvedla v rozhovoru pro rádio Impuls.

Nic nepodepisovat

Válková se totiž od Dohnalova podřízeného o schůzce dozvěděla a Vězeňskou službu proto navštívila.

Podle ní Dohnal před šéfy věznic označoval její postup za nespravedlivý a zpochybňoval její autoritu, účastníkům schůzky proto řekla, že si takto nepředstavuje plnění pracovních povinností. Není podle ní správné svolávat za státní peníze poradu, aby na ní vyjadřovali nesouhlas s kroky nadřízeného.

Podle ČTK Válková na setkání shromážděným šéfům věznic popsala, proč a jak postupuje. Oznámila jim rovněž, že jako ministryně spravedlnosti s okamžitou platností zastavuje všechny personální změny a výběrová řízení, která se měla konat, například již tento týden na místo ředitele jedné z věznic.

Veškeré úkony, jednání i případné podpisy nějakých dokumentů, které by na takové poradě vznikly, by prý považovala za porušení jejich povinností podle služebního zákona.

 

Právě se děje

Další zprávy