reklama
 
 

Ministryně spravedlnosti odvolala šéfa Vězeňské služby

Aktualizováno 4. 4. 2014 13:40
Petra Dohnala dočasně nahradí ředitel věznice Rapotice Pavel Ondrášek.

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková odvolala generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Řízením prozatím pověřila ředitele věznice Rapotice na Třebíčsku Pavla Ondráška.

Odvolací řízení ministryně zahájila už v únoru. Podle ní Dohnal bránil kontrole ve sboru a nesplnil úkol o navržení řešení decentralizace činnosti věznic a vazebních věznic.

Válková tvrdí, že došlo k vážným pochybením při hospodaření s majetkem státu.

"V oblasti hospodaření s majetkem státu bylo kontrolou konstatováno nezajištění řádného hospodaření s majetkem spravovaným Vězeňskou službou ČR, a to mimo jiné v oblasti zadávání veřejných zakázek, čerpání prostředků z fondů Evropské unie a nakládání se svěřeným majetkem," uvedl tiskový odbor ministerstva.

Podle deníku Lidové noviny se ale zjištěná pochybení týkají minulého vedení. Dohnal jakékoliv vlastní pochybení odmítá. Postavil se za něho i předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD).

"Vše nasvědčuje tomu, že se ministryně snažila vše urychlit, aby se k tomu nikdo jiný nemohl vyjádřit. Podle mě je to jen další střípek mozaiky paní ministryně, která podle mě není dobrá," řekl Váňa.

Proti odvolání generála Dohnala protestovali i Petr Gazdík (STAN) a Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM).

"Jsem velmi zaskočena," uvedla Rujbrová s tím, že Válková se na ministerstvu podle ní chová jak "neřízená střela".

Rujbrová i Gazdík tvrdí, že ministryně zatím k dovolání nepředložila žádné pádné argumenty.

"Zatím se mi to jeví jako banální osobní spor," řekl Gazdík.

Dohnal již dříve ve Sněmovně záležitost označil za "pseudokauzu" a cítil se neprávem poškozován.

Válková dříve řekla, že služba nezajistila pro kontrolu dostatečné podmínky. Obstrukce a průtahy, buď záměrné, nebo z nedbalosti, ji podle ní vedly k zahájení řízení s Dohnalem.

"Výsledek může být i to, že s panem generálním ředitelem Vězeňské služby se dohodneme na odchodu, pokud budou výsledky kontroly takové, jaké by neměly být," uvedla na konci února Válková. Podotkla, že jsou i jiné možnosti.

Dohnal, který v minulosti hrozil trestním oznámením, dříve řekl, že kontrolorům nabídl maximální spolupráci, poskytl jim kancelář i výpočetní techniku. Zaměstnanci podle Dohnala okopírovali 25 tisíc stran dokumentů.

"V žádném případě se nejednalo o bojkot kontroly," zdůraznil v únoru.

autoři: Domácí, ČTK | 4. 4. 2014 13:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama