Ministryně spravedlnosti odvolala šéfa Vězeňské služby

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2014 13:40
Petra Dohnala dočasně nahradí ředitel věznice Rapotice Pavel Ondrášek.
Petr Dohnal.
Petr Dohnal. | Foto: Vězeňská služba

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková odvolala generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Řízením prozatím pověřila ředitele věznice Rapotice na Třebíčsku Pavla Ondráška.

Odvolací řízení ministryně zahájila už v únoru. Podle ní Dohnal bránil kontrole ve sboru a nesplnil úkol o navržení řešení decentralizace činnosti věznic a vazebních věznic.

Válková tvrdí, že došlo k vážným pochybením při hospodaření s majetkem státu.

"V oblasti hospodaření s majetkem státu bylo kontrolou konstatováno nezajištění řádného hospodaření s majetkem spravovaným Vězeňskou službou ČR, a to mimo jiné v oblasti zadávání veřejných zakázek, čerpání prostředků z fondů Evropské unie a nakládání se svěřeným majetkem," uvedl tiskový odbor ministerstva.

Podle deníku Lidové noviny se ale zjištěná pochybení týkají minulého vedení. Dohnal jakékoliv vlastní pochybení odmítá. Postavil se za něho i předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD).

"Vše nasvědčuje tomu, že se ministryně snažila vše urychlit, aby se k tomu nikdo jiný nemohl vyjádřit. Podle mě je to jen další střípek mozaiky paní ministryně, která podle mě není dobrá," řekl Váňa.

Proti odvolání generála Dohnala protestovali i Petr Gazdík (STAN) a Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM).

"Jsem velmi zaskočena," uvedla Rujbrová s tím, že Válková se na ministerstvu podle ní chová jak "neřízená střela".

Rujbrová i Gazdík tvrdí, že ministryně zatím k dovolání nepředložila žádné pádné argumenty.

"Zatím se mi to jeví jako banální osobní spor," řekl Gazdík.

Dohnal již dříve ve Sněmovně záležitost označil za "pseudokauzu" a cítil se neprávem poškozován.

Válková dříve řekla, že služba nezajistila pro kontrolu dostatečné podmínky. Obstrukce a průtahy, buď záměrné, nebo z nedbalosti, ji podle ní vedly k zahájení řízení s Dohnalem.

"Výsledek může být i to, že s panem generálním ředitelem Vězeňské služby se dohodneme na odchodu, pokud budou výsledky kontroly takové, jaké by neměly být," uvedla na konci února Válková. Podotkla, že jsou i jiné možnosti.

Dohnal, který v minulosti hrozil trestním oznámením, dříve řekl, že kontrolorům nabídl maximální spolupráci, poskytl jim kancelář i výpočetní techniku. Zaměstnanci podle Dohnala okopírovali 25 tisíc stran dokumentů.

"V žádném případě se nejednalo o bojkot kontroly," zdůraznil v únoru.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy