Ministryně spravedlnosti odvolala šéfa Vězeňské služby

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2014 13:40
Petra Dohnala dočasně nahradí ředitel věznice Rapotice Pavel Ondrášek.
Petr Dohnal.
Petr Dohnal. | Foto: Vězeňská služba

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková odvolala generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Řízením prozatím pověřila ředitele věznice Rapotice na Třebíčsku Pavla Ondráška.

Odvolací řízení ministryně zahájila už v únoru. Podle ní Dohnal bránil kontrole ve sboru a nesplnil úkol o navržení řešení decentralizace činnosti věznic a vazebních věznic.

Válková tvrdí, že došlo k vážným pochybením při hospodaření s majetkem státu.

"V oblasti hospodaření s majetkem státu bylo kontrolou konstatováno nezajištění řádného hospodaření s majetkem spravovaným Vězeňskou službou ČR, a to mimo jiné v oblasti zadávání veřejných zakázek, čerpání prostředků z fondů Evropské unie a nakládání se svěřeným majetkem," uvedl tiskový odbor ministerstva.

Podle deníku Lidové noviny se ale zjištěná pochybení týkají minulého vedení. Dohnal jakékoliv vlastní pochybení odmítá. Postavil se za něho i předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD).

"Vše nasvědčuje tomu, že se ministryně snažila vše urychlit, aby se k tomu nikdo jiný nemohl vyjádřit. Podle mě je to jen další střípek mozaiky paní ministryně, která podle mě není dobrá," řekl Váňa.

Proti odvolání generála Dohnala protestovali i Petr Gazdík (STAN) a Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM).

"Jsem velmi zaskočena," uvedla Rujbrová s tím, že Válková se na ministerstvu podle ní chová jak "neřízená střela".

Rujbrová i Gazdík tvrdí, že ministryně zatím k dovolání nepředložila žádné pádné argumenty.

"Zatím se mi to jeví jako banální osobní spor," řekl Gazdík.

Dohnal již dříve ve Sněmovně záležitost označil za "pseudokauzu" a cítil se neprávem poškozován.

Válková dříve řekla, že služba nezajistila pro kontrolu dostatečné podmínky. Obstrukce a průtahy, buď záměrné, nebo z nedbalosti, ji podle ní vedly k zahájení řízení s Dohnalem.

"Výsledek může být i to, že s panem generálním ředitelem Vězeňské služby se dohodneme na odchodu, pokud budou výsledky kontroly takové, jaké by neměly být," uvedla na konci února Válková. Podotkla, že jsou i jiné možnosti.

Dohnal, který v minulosti hrozil trestním oznámením, dříve řekl, že kontrolorům nabídl maximální spolupráci, poskytl jim kancelář i výpočetní techniku. Zaměstnanci podle Dohnala okopírovali 25 tisíc stran dokumentů.

"V žádném případě se nejednalo o bojkot kontroly," zdůraznil v únoru.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy