Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková, o níž se spekuluje jako o další kandidátce na vládní výměnu, ztrácí podporu i mezi vlastními spolustraníky.
Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nevyloučil, že Válkovou vymění. "Nemůžeme vyloučit jenom smrt, takže já to nechci komentovat," řekl novinářům na dotaz, zda neplánuje její odvolání. Jasně se za svou ministryni, o jejíž politické budoucnosti se v posledních dnech hodně mluví, nepostavil.
Podle některých politiků z hnutí ANO se Válková chová velmi podobně jako exministr dopravy Antonín Prachař, který se po nátlaku vedení hnutí poroučel z vlády koncem loňského roku. A pokud se na tom nic nezmění, může ji velmi brzy potkat stejný osud. Spolustraníci Válkové vyčítají zpoždění s klíčovými zákony a také to, že s nimi nekomunikuje.
“Nedostatečná komunikace s výbory a klubem byla jedna z věcí, kvůli kterým skončil Prachař. Takové chování může ohrozit každého,” uvedl poslanec Martin Kolovratník (ANO).
O konci Válkové se spekulovalo již několikrát, podle informací deníku Aktuálně.cz se jím nyní mají vážně zabývat špičky strany.
Poslanecký klub se zatím proti Válkové otevřeně nepostavil, zákonodárci však na něm několikrát její práci kritizovali. “Řešili jsme na klubu, že příprava zákonů jde na náš vkus příliš pomalu,” potvrdil poslanec Jan Volný (ANO). Válkovou navíc na začátku tohoto týdne navštívil šéf klubu Jaroslav Faltýnek. Právě po podobné návštěvě Prachař oznámil svou rezignaci.
Proti ministryni se ozývají především poslanci, kteří mají řešit její zákony v poslaneckých výborech. Roztržka nastala například kvůli připravovanému zákonu o trestní odpovědnosti firem, který neprošel hospodářským výborem Sněmovny, jejž vede poslanec za ANO Ivan Pilný. Nelíbilo se mu, že materiál dostal na poslední chvíli a nikdo ho s ním nekonzultoval.
Problémy ve výborech
“Ten materiál jsme neměli dopředu. Snažil jsem se spojit s paní ministryní, abychom to probrali, což se nepovedlo. Pak na výbor přišel pan náměstek Robert Pelikán a byl dost striktní… a zaseklo se to,” vysvětloval Pilný, proč jeho výbor nepodpořil zákon ministryně za ANO.
Stejný zákon mimochodem narazil i v ústavněprávním výboru, jenž poslední dobou kritizuje téměř všechny předlohy, které mu Válková pošle. “Výbor teď funguje jako taková pojistka proti návrhům ministerstva, které nejsou vždy dobře vypracované,” myslí si předseda výboru Jeroným Tejc z koaliční ČSSD.
Člen výboru Martin Plíšek (TOP 09) si stejně jako Pilný stěžuje na špatnou komunikaci. “Většina návrhů ministryně kvůli tomu bývá přerušena, aby nemusela být přímo zamítnuta nebo přijata s velkými výhradami. I vládní poslanci přiznali, že například v posílení dozoru nad exekutory toho ministerstvo za rok mnoho neudělalo,” dodal Plíšek.
Pomalá práce Válkové se řešila také na vládě, kde si stěžoval ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. “Na vládě se několikrát probíraly konkrétní termíny některých zákonů v gesci ministerstva spravedlnosti. Pan Babiš je přísný šéf, termíny si hlídá,” potvrdil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
A také jindy velmi zdrženlivý premiér už neskrývá nespokojenost. “Myslím, že paní Válková má teď před sebou období, kdy musí prokázat, že už je schopna velmi rychle připravovat změny zákonů, které po ní vláda chce,” řekl Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Žádná ultimáta prý zatím na vládě ani na klubu nepadla. Pokud ovšem Válková urychleně nepředloží dlužené zákony, bude mít problém. “Nedovedu si představit, že by paní ministryně nedodržela plán vlády na letošní rok,” dodal Sobotka.